GN 32/2018 Archiwum

Ekumenicznie w Wielkim Poście

W kościele Zbawiciela przy tarnogórskim rynku nabożeństwo prowadzili wspólnie ks. Sebastian Mendrok, pastor parafii ewangelicko-augsburskiej, ks. Piotr Kalka z par. śś. Apostołów Piotra i Pawła oraz ks. Roman Grajczyk z parafii w Lasowicach.

W nabożeństwie brali udział wierni obu wyznań. Modlitwa przebiegała pod hasłem: "Syn Boży na to się objawił, aby zniszczyć dzieła diabelskie". Pieśni wykonywała tarnogórska Schola Eucharistica.

Kazanie wygłosił ks. Grajczyk, dziekan dekanatu Tarnowskie Góry. W homilii odwoływał się do pustyni, którą przez 40 lat przemierzali Izraelici i gdzie później Jezus odpierał kuszenia szatana.

- W naszej codzienności nieraz brakuje ciszy pustyni. W miejsce pokoju pojawia się harmider, w miejsce ciszy - jazgot tego świata, który przeszkadza w realizowaniu codziennych zadań - tłumaczył. - W trudzie życia musi być miejsce na klimat pustyni. Wielki Post, który rozpoczynamy, jest takim czasem, aby uspokoić jazgot dnia codziennego, aby rozedrganą duszę nasycić pokojem, aby usunąć to, co przeszkadza w porządkowaniu własnych zadań.

Tradycja nabożeństw ekumenicznych w Tarnowskich Górach sięga dawnych czasów górniczych w tym mieście. Przed ponad 230 laty podobne modlitwy zostały zapoczątkowane i z woli mieszkańców kontynuowane w tarnogórskich świątyniach.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma