Nowy numer 33/2018 Archiwum

"Strajk jest nielegalny"

Jak poinformowała rzeczniczka Jastrzębskiej Spółki Węglowej, sąd zakazał związkowcom działań wyrządzających szkodę tej spółce, co oznacza, że zabronił im prowadzenia strajku.

Katarzyna Jabłońska-Bajer podała informację, z której wynika, że na wniosek Jastrzębskiej Spółki Węglowej gliwicki Sąd Okręgowy uznał, że strajk górników JSW jest nielegalny i spółka może domagać się odszkodowań od jego organizatorów. Sąd ocenił, że JSW "uprawdopodobniła bezprawność zachowań pozwanych".

Sąd wydał postanowienie udzielające JSW SA zabezpieczenia. Co to oznacza? - Decyzją sądu zakazane jest podejmowanie przez członków Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego JSW SA działań i zaniechań, które wyrządzają spółce szkodę - wyjaśnia K. Jabłońska-Bajer. - Mówiąc wprost, postanowienie sądu zakazuje prowadzenia strajku, który jest nielegalny, i wszelkich innych działań oraz zaniechań związanych z akcją strajkową, które narażają spółkę na szkody materialne. Postanowienie to zostało wysłane pocztą na adres spółki i zostanie doręczone dzisiaj lub jutro.

Zgodnie z postanowieniem JSW ma 14 dni na wniesienie pozwu przeciwko organizatorom strajku. Jeśli w tym czasie tego nie zrobi, udzielone zabezpieczenie upadnie. Postanowienie sądu jest wykonalne natychmiast, ale można złożyć na nie zażalenie.

JSW złożyła w sądzie wniosek, wskazując, że działania związkowców spowodowały i nadal powodują olbrzymie szkody. Wnioskodawca uważa strajk za nielegalny i podkreśla, że postulaty strajkowe są sprzeczne z przepisami Kodeksu spółek handlowych i ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

Spółka podkreśla też, że żądania zgłaszane podczas strajku nie są tożsame z postulatami dotyczącymi toczącego się sporu zbiorowego, który dotyczył wyłącznie posiłków profilaktycznych dla pracowników administracji. Dzienna strata spowodowana strajkiem przekracza 27,5 mln zł, podczas gdy roczna wartość posiłków profilaktycznych, o które wszczęto spór zbiorowy, to niecałe 4,5 mln zł.

Związkowcy na razie nie chcą odnosić się merytorycznie do decyzji sądu, nie zaprzestają też akcji strajkowej. To już 16. doba strajku w JSW. Ma on formę okupacji kopalnianych obiektów na powierzchni. Według służb kryzysowych wojewody uczestniczy w nim łącznie ponad 5,3 tys. górników. 19 osób prowadzi protest głodowy.

W ubiegłym tygodniu odbyły się rozmowy związkowców i zarządu - z udziałem mediatora Longina Komołowskiego. Jego efektem był parafowany w piątek protokół uzgodnień i rozbieżności skierowany do rady nadzorczej JSW. Zamrożenie pensji w 2015 r., wynagrodzenie za absencję chorobową naliczane według ogólnych, a nie bardziej korzystnych zasad, zawieszenie dopłat do przewozów pracowniczych - to niektóre zapisy protokołu uzgodnień i rozbieżności.

Górnicy domagają się odejścia prezesa JSW Jarosława Zagórowskiego. Dziś w południe odbył się protest żon i matek górników przed siedzibą JSW. W pikiecie wzięło udział kilkaset kobiet i dzieci.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • sorcier
  12.02.2015 16:31
  Mam nadzieję, że teraz załogi pozwą zarząd i rząd RP na tej samej podstawie by równie ekspresowo sąd mógł orzec w taki sam sposób.
  doceń 3
 • Scott
  13.02.2015 06:50
  No a gdzie modlitwa? Przecież przewrót Solidarnościowy, był przede wszystkim odnową kraju w Duchu Świętym. Zaczął się od słynnej i niezwykle skutecznej modlitwy JPII.
  doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma