Z peronu gliwickiego dworca grupa młodzieży wyniosła go prosto na oświetloną ulicę Zwycięstwa. Przechodnie mijali niesiony przez nich prawie czterometrowy krzyż.
Krzyż i ikona wniesione przez młodzież do katedry Mira Fiutak /Foto Gość Dzisiaj, 17 stycznia, późnym południem krzyż i ikona Światowych Dni Młodzieży dotarły do diecezji gliwickiej. Przez dwa tygodnie będziemy się modlić przy nich w różnych miejscach.
Po krzyż do Katowic, gdzie właśnie zakończyła się jego peregrynacja w archidiecezji katowickiej, pojechała młodzież z Diecezjalnego Centrum ŚDM. Przed siedemnastą na dworcu czekali już inni młodzi ludzie. Żeby razem ze śpiewem i chorągwiami w rękach, wyruszyć z krzyżem w kierunku katedry.
Młodzież przeszła z krzyżem z gliwickiego dworca do katedry Mira Fiutak/ Foto Gość - Ten krzyż otrzymany od młodzieży, która gościła ŚDM w poprzednich latach, pokazuje, że stanowimy jedną rodzinę, chociaż należymy do różnych kręgów kulturowych i cywilizacyjnych. Mówimy różnymi językami, nasze narody i my sami mamy różne doświadczenia, ale w krzyżu się odnajdujemy. Przy krzyżu zaczynamy rozumieć kim jesteśmy. Skąd jesteśmy i jakie jest nasze przeznaczenie - mówił do młodzieży bp Jan Kopiec, który przewodniczył w katedrze Eucharystii.
Razem z nim przy ołtarzu modlił się bp Jan Wieczorek, proboszcz katedry ks. Bernard Plucik i inni księża, którzy przybyli na powitanie znaków ŚDM
W prezbiterium stanął prawie czterometrowej wysokości krzyż. Obok niego ikona Maryi, kopia tej, która znajduje się w bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie.
- Światowe Dni Młodzieży to nie ma być tylko kolejne miłe spotkanie, kolejny piknik. To ma być otrząśnięcie się z tego, co nas zawstydza i osłabia - mówił biskup gliwicki o spotkaniu, które odbędzie się w 2016 roku.
Bp Jan Kopiec poprowadził modlitwę zawierzenia, która została ułożona na ŚDM w Krakowie Mira Fiutak /Foto Gość Nawiązując do znaku wywyższonego węża na pustyni i krzyża na Golgocie, zachęcał już dzisiaj młodzież do zwrócenia się ku temu, co daje życie.
- Kto w naszej ojczyźnie i na całym świecie będzie spoglądał na ten znak, niech na nowo życie otrzyma. Potraktujcie te odwiedziny znaków ŚDM w naszej diecezji jako okazję do oczyszczenia siebie, by na nowo stanąć na nogach, na dobrym fundamencie. Na tej drodze bądźcie aktywni. Bądźcie szczęśliwi, że odnaleźliście Pana, który przyszedł po to, aby nikt z nas nie zginął - dodał bp Kopiec.
Znaki ŚDM podarował młodym z całego świata Jan Paweł II. W 1984 roku Krzyż Jubileuszowego Roku, a w 2003 roku ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani. Od tego czasu te dwa znaki nieustannie pielgrzymują, odwiedzając różne miejsca na świecie i towarzysząc wszystkim Światowym Dniom Młodzieży.
Spotkanie zakończyło się adoracją krzyża i czuwaniem modlitewnym Mira Fiutak/ Foto Gość - W czasie tych spotkań te dwa symbole - krzyż i ikona - są daleko. Trudno wtedy się do nich dostać, dotknąć je, nawet w ich pobliżu pomodlić się, a tutaj stoją pośród nas - mówił ks. Artur Pytel, koordynator przygotowań do ŚDM i diecezjalny duszpasterz młodzieży. I zachęcał do czuwania przy krzyżu i ikonie, które nastąpiło po Eucharystii.
Po modlitwie w katedrze krzyż i ikona zostały przewiezione do Smolnicy. Jutro zostaną powitane w tamtejszej parafii. Następnie odwiedzą Żernicę i Ostropę.
Od 13.30 do 18.30 w kościele Wszystkich Świętych w Gliwicach odbędzie się czuwanie modlitewne poprowadzone przez ruchy i stowarzyszenia diecezji gliwickiej.
Następnie rozpocznie się Droga Krzyżowa do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie o 19.30 odprawiona zostanie Msza św. młodzieżowa, a po niej będzie adoracja krzyża.
Peregrynacja krzyża i ikony w diecezji gliwickiej potrwa do 31 stycznia. Wtedy znaki ŚDM młodzież przekaże diecezji kieleckiej.