Były wydarzenia wielkie i bardziej kameralne. Ważne instytucje świętowały swoje 20-lecie, bo powstały w pierwszych latach istnienia diecezji. Tak zapamiętaliśmy 12 minionych miesięcy…
Styczeń
• W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia, ulicami miast przeszły orszaki Trzech Króli. W Gliwicach, Zabrzu, Bytomiu i Lublińcu, a w Tarnowskich Górach do Kacpra, Melchiora i Baltazara dołączył czwarty król… Jan III Sobieski.
Luty
• Arcybiskup Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia, przyjechał do Zabrza. W Śląskim Centrum Chorób Serca zapoznał się z programem pomocy szkoleniowej dla krajów rozwijających się.
Marzec
• Katolickie Centrum Edukacji Młodzieży KANA 25 marca obchodziło 20-lecie działalności. W tym czasie objęło swoimi działaniami kilkanaście tysięcy osób, w tym około 9 tys. nauczycieli.
Kwiecień
• Spotkanie młodzieży w katedrze w Niedzielę Palmową poprzedziła rozpoczynająca się już w piątek Pasja Młodych. 150 osób uczestniczyło w około 20 różnych warsztatach i wspólnej modlitwie. Trzydniowe spotkanie zakończył koncert zespołu Full Power Spirit.
Figura św. Michała wnoszona do gliwickiego kościoła św. Michała
Mira Fiutak /Foto Gość
• W naszej diecezji trwała też peregrynacja figury św. Michała Archanioła, kopia tej, która znajduje się we włoskim sanktuarium, w grocie góry Gargano.
• Z okazji kanonizacji Jana Pawła II odbyło się kilka premier – oratorium „Jan Paweł II. Pielgrzym” w Bytomiu, misterium „Totus Tuus” Teatru A i spektaklu „Zostań z nami” Teatru Karola. W koncercie oratoryjnym w Zabrzu wystąpili Alicja Majewska i Marek Bałata z chórem „Resonans con tutti”. Diecezjalne dziękczynienie odbyło się 17 czerwca w rocznicę wizyty ojca świętego w Gliwicach.
Maj
• W Gnieźnie 4 maja krzyże misyjne otrzymali Justyna Brzezińska, świecka misjonarka, która wyjechała do Czadu, ks. Szymon Zurek, który pracuje w Boliwii, i oblat o. Krzysztof Koślik, który wyjeżdżał na Madagaskar.
– Pan Bóg dzisiaj również działa – przekonuje Floribeth Mora Diaz
Klaudia Cwołek /Foto Gość
• Floribeth Mora Diaz z Kostaryki 26 maja przyjechała do Bytomia. Opowiadała historię swojego cudownego uzdrowienia za wstawiennictwem Jana Pawła II w kościele kapucynów. – Od tamtego ranka do dzisiaj jestem na nogach, jestem zdrowa, na większą chwałę Pana – powiedziała, przekonując, że cuda zdarzają się codziennie, ale często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że to wielkie dzieła Boże.
• W 400. rocznicę śmierci św. Kamila de Lellis kamiliańska parafia w Zabrzu zaprosiła na koncert pieśni neapolitańskich i operowych do zabrzańskiej filharmonii. Odbyło się też m.in. spotkanie w kościele osób noszących imię Kamila i Kamil.
• Ponad 300 małżeństw z Equipes Notre-Dame spotkało się 31 maja w sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach w ramach pielgrzymowania tego ruchu do sanktuariów maryjnych w kraju, tym razem w intencji małżeństw przeżywających trudności.
Czerwiec
• Siedmiu diakonów otrzymało 7 czerwca święcenia prezbiteratu z rąk bp. Jana Kopca w gliwickiej katedrze.
• W Gliwicach i Bytomiu 8 czerwca przeszły Marsze dla Życia i Rodziny, w sumie ponad tysiąc uczestników. Dołączyły do prawie 120 innych miast w Polsce.
• 20-lecie działalności obchodził Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Rusinowicach. W tym czasie przyjął prawie 21 tys. pacjentów. Eucharystię 14 czerwca celebrował abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia.
Uroczystość koronacji ikony odbyła się w gliwickiej katedrze
Roman Konzal
• Złote korony, pobłogosławione przez papieża Franciszka, ozdobiły ikonę Matki Bożej Nieustającej Pomocy z kościoła redemptorystów w Gliwicach, gdzie po raz pierwszy w Polsce została publicznie odprawiona nowenna. – Królowej przysługuje korona. W przypadku Maryi to symbol Jej roli w historii zbawienia – powiedział metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, który razem z bp. Janem Kopcem 22 czerwca koronował obraz.
• Stacje Opieki Caritas Diecezji Gliwickiej znalazły się w trudnej sytuacji w związku z tym, że NFZ nie podpisał z nimi kontraktów na długoterminową opiekę pielęgniarską w domu pacjenta. W rezultacie trzeba było zwolnić 35 pracowników, czyli 1/3 osób zatrudnionych w stacjach, zamknąć stacje w Gliwicach i Zabrzu-Biskupicach, a w innych ograniczyć działalność.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się