Nowa atrakcja na Górze św. Anny. Czy geologiczna wyjątkowość przyciągnie tutaj pielgrzymów i turystów?
Gmina Leśnica oddała do użytku tzw. geostanowisko w dawnym kamieniołomie nefelinitów na Górze Świętej Anny. Teraz jest to bardzo atrakcyjnie zagospodarowany turystycznie teren, ale do niedawna dawne wyrobisko było porośniętą chaszczami wielką dziurą gdzie nielegalnie porzucano śmieci i opróżniano szamba.
Od czasu kiedy w 2010 obszarowi Góry Świętej Anny został nadany status geoparku przez dwa lata trwały prace porządkujące teren dawnego kamieniołomu. W 2012 r. gmina Leśnica rozpoczęła realizację projektu udostępnienia turystom tej jego części, która nie jest rezerwatem przyrody. Ścieżka turystyczno-edukacyjna wiedzie w sam głąb kamieniołomu gdzie widoczne są słupy nefelinitowe.
- Na ścieżce pokazane są słupy nefelinitowe, skamieniałości w marglach, erozyjna działalność wody. Dobrze widoczny ze ścieżki jest także kopczyk tufu wulkanicznego, który jest pomnikiem przyrody i położony jest na terenie geologicznego rezerwatu przyrody – informuje Beata Wielgosik, główny specjalista ds. ochrony przyrody Parku Krajobrazowego Góra Świętej Anny.
Szaroczarne kamienie i słupy nefelinitowe widoczne są także w grocie lurdzkiej oraz po prawej stronie schodów prowadzących do bazyliki. Całość geostanowiska można podziwiać z tarasów widokowych, przez jeden z lejów przerzucony jest mostek. Nie brakuje ławeczek i opisów mijanych osobliwości geologicznych. Strome schodki prowadzące w najniższy punkt kamieniołomu są solidne, metalowe z poręczami.
Rejon Góry Świętej Anny - obok Łuku Mużakowa oraz Karkonoskiego Parku Narodowy wraz z otuliną - jest jednym z trzech geoparków w Polsce. W jego skład wchodzi kamieniołom nefelinitów, dolina „Krowioka”, amfiteatr skalny, rezerwat „Biesiec” oraz kamieniołom Ligota Dolna.