Nowy numer 23/2021 Archiwum

Rozpoczęło się XIII Sympozjum Tarnogórskie

W miejskim ratuszu uczestnicy dyskutują o efektach transformacji ustrojowej.

Mszą świętą za ojczyznę w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła pod przewodnictwem bpa Jana Kopca rozpoczęło się XIII Sympozjum Tarnogórskie. W tym roku obrady odbywają się pod hasłem „III RP: od komunizmu, przez postkomunizm, do …?”.

Uczestnicy dyskutują o efektach transformacji ustrojowej po 25 latach wolności. Pierwsza część ma miejsce w miejskim ratuszu. Po otwarciu sympozjum przez burmistrza Arkadiusza Czecha i wprowadzeniu w tematykę przez Stanisława Kowolika, pierwszy wykład pt. „III RP i jej cywilizacyjne fundamenty” wygłosił prof. Paweł Skrzydlewski.

Podjął on tematykę zbiorowej odpowiedzialności w obliczu kryzysu demograficznego, odnosząc się m.in. do legalizacji aborcji. Wskazywał także na konieczność powrotu do fundamentalnych idei prawa rzymskiego oraz rozwoju nauki. - Najpiękniejszym widokiem obok katedry jest uniwersytet - zaznaczał.

Drugi dzień obrad zaplanowano na 27 października w Tarnogórskim Centrum Kultury. Tam o godz. 16.30 wykład Grzegorza Kucharczyka o historycznych i politycznych aspektach budowania II i III RP i dyskusja podsumowująca zakończą spotkanie.

W sympozjum biorą udział przedstawiciele lokalnych władz, służb mundurowych, proboszczowie tarnogórskich parafii i zainteresowani tematyką mieszkańcy. Pozdrowienia dla uczestników spotkania wysłał ks. Peter B. Wells, sekretarz w watykańskim Instytucie Dzieł Religijnych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama