Ponad 100 chórzystów z pięciu gliwickich parafii wystąpiło podczas niedzielnego koncertu.
Tegoroczna, trzynasta edycja Jesiennego Festiwalu Pieśni Religijnej odbyła się w kościele św. Jacka w Gliwicach-Sośnicy. W pierwszej części spotkania cztery gliwickie chóry parafialne wykonały indywidualnie dwa dowolne utwory o tematyce religijnej.
Kolejno zaprezentowały się: chór „Cantemus” z parafii św. Antoniego, chór „Laudemus Mariam” z parafii św. Bartłomieja, chór katedralny oraz chór „Sośnica” z parafii NMP Wspomożenia Wiernych. Następnie połączone zespoły, wraz z chórem „Cantabile” z parafii św. Anny, wykonały wspólnie „Missę brevis” nr 7 Charlesa Gounoda. Całość poprowadziła Krystyna Krzyżanowska Łoboda, dyrygent chóru katedralnego, a na organach grał Bogdan Stępień, organista katedralny.
– Cześć pieśni i muzyce – tak witają się chórzyści, tak witają się muzycy – rozpoczął prowadzący spotkanie Szymon Dylus. Przypomniał również krótko historię Jesiennego Festiwalu Pieśni Religijnej. Pierwszy koncert odbył się 27 października 2002 roku w kościele św. Bartłomieja w Gliwicach. Także w tym dniu bp Jan Wieczorek wmurował kamień węgielny do nowego kościoła pw. św. Jacka.
– Nasz chór [„Sośnica” – red.] chciał uświetnić tę uroczystość. Była godzina 15. Zaśpiewaliśmy pieśń „Dom Boży triumfuje”, potem szybko do samochodów i do św. Bartłomieja na festiwal – wspominał Szymon Dylus.
Festiwal przeznaczony jest dla chórów działających przy parafiach. – Nie chcieliśmy, żeby był to konkurs, ale wspólna praca i wspólne koncertowanie – powiedziała Krystyna Krzyżanowska-Łoboda. Próby połączonych chórów odbywały się raz w miesiącu od dłuższego czasu w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II.
Jak podkreśliła Krzyżanowska-Łoboda, spotkania te mają „podnosić na duchu”. – Chóry parafialne przeżywają czasem okresowe kryzysy, stąd też forma wspólnej pracy i wykonania dzieł, których zespół nie jest w stanie samodzielne wykonać – dodała dyrygent katedralnego chóru.
Jesienny Festiwal Pieśni Religijnej odbywa się corocznie od 2002 roku w różnych gliwickich kościołach. Organizatorem spotkania jest Gliwicko-Zabrski Okręg Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr, którego prezesem jest Ryszard Buczek, a dyrektorem artystycznym – Krystyna Krzyżanowska-Łoboda. Oprócz jesiennego koncertowania, zespoły biorą udział w spotkaniach kolędowych, okolicznościowych, a także w diecezjalnej pielgrzymce chórów do sanktuarium MB Pokornej w Rudach.