W Kamieniu Śląskim biskupi metropolii górnośląskiej modlili się w intencji rodzin.
W sobotę w Kamieniu Śląskim rozpoczęły się uroczystości odpustowe ku czci św. Jacka, patrona metropolii górnośląskiej. To drugi dzień triduum modlitewnego, które rozpoczęło się 15 sierpnia u Matki Bożej Pokornej w Rudach (diecezja gliwicka), a zakończy 17 sierpnia u Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich (archidiecezja katowicka).
W Kamieniu Śląskim najpierw w kościele parafialnym odprawione zostały nieszpory, po których procesja z relikwiami św. Jacka wyruszyła w kierunku diecezjalnego sanktuarium. Tam, na placu przed kaplicą zamkową, uroczystej Mszy św. w intencji rodzin przewodniczył bp Rudolf Pierskała. Wraz z nim Eucharystię koncelebrowali: metropolita górnośląski abp Wiktor Skworc, biskup gliwicki Jan Kopiec, biskup opolski Andrzej Czaja, biskupi pomocniczy diecezji gliwickiej i opolskiej: bp Gerard Kusz i bp Paweł Stobrawa, a także biskupi emerytowani: abp Alfons Nossol, bp Jan Wieczorek oraz bp Jan Bagiński.
Mszę św. w intencji rodzin koncelebrowało ośmiu biskupów metropolii górnośląskiej Anna Kwaśnicka /Foto Gość – Przybyliśmy do św. Jacka, aby na świeżo zaczerpnąć z jego świadectwa świętości, by się ugruntować w postawie, do której całym swoim życiem nas wzywa – mówił bp Andrzej Czaja, witając wszystkich w diecezjalnym sanktuarium. – Św. Jacek, trzymając w jednej ręce monstrancję, a w drugiej figurę Najświętszej Maryi Panny, zdaje nam się stale mówić: „Weź Jezusa w swoje życie i ucz się stale od Maryi, jak z Jezusem iść przez życie i jak dawać Go innym” – podkreślał biskup opolski.
Msza św. rozpoczęła się w ulewnym deszczu. Z czasem zaczęło się wypogadzać, aż zza chmur wyszło słońce. – Trzeba wam powiedzieć komplement, bo wytrwaliście pomimo deszczu – na zakończenie Mszy św. abp Wiktor Skworc zwrócił się do pielgrzymów. – Jesteście chrześcijanami na każdą pogodę i niech tak zostanie – podkreślił metropolita górnośląski.
W kazaniu bp Rudolf Pierskała wskazywał, że św. Jacek zachęca nas do kultu Eucharystii i modlitwy różańcowej. – A dziś, gdy przeżywamy Rok Rodziny, św. Jacek może i powinien być dla nas zachętą do troski o niedzielną Mszę św. i codzienną rodzinną modlitwę – podkreślał bp Pierskała, przypominając, że niedziela nie jest ostatnim dniem tygodnia, ale pierwszym, i że jest dniem innym niż pozostałe.
– „Niedziela jest Boża i nasza” zwykł podkreślać bp Herbert Bednorz – przypominał bp Pierskała, wspominając przygotowania do niedzieli, które toczyły się w jego domu rodzinnym. Sprzątanie, pieczenie kołacza albo babki piaskowej, szykowanie odświętnego stroju. – Te zwyczaje pomagały nam doświadczyć i docenić świętość niedzieli – mówił biskup, nawołując rodziców, by dawali dobry przykład swym dzieciom.
W kilku wskazówkach, jak dobrze przygotować się do świętowania niedzieli, bp Pierskała zachęcał, by w rodzinach niedzielę rozpoczynać już w sobotnie popołudnie, by razem uczestniczyć w Mszy św., by podziwiać piękno Bożego świata, by sprawić choć jednej osobie radość, by krytykę innych zostawić na dni powszednie, by znaleźć czas dla przyjaciół i dla najbliższych.
W niedzielę 17 sierpnia w Kamieniu Śląskim dalsze uroczystości ku czci patrona metropolii górnośląskiej. O 11.00 Sumie odpustowej w Sanktuarium św. Jacka będzie przewodniczył abp Alfons Nossol. Z kolei w Piekarach Śląskich, podczas pielgrzymki kobiet, zakończy się metropolitalne triduum modlitewne.
– Budujemy nasz Kościół, naszą metropolię górnośląską przede wszystkim na modlitwie. Przychodzimy do miejsc naznaczonych łaską Bożą, by się modlić – podkreślał abp Wiktor Skworc, zapewniając, że wierni mogą być dwóch rzeczy pewni: miłości Kościoła i modlitwy swoich pasterzy.