Cyfryzacja znacznych obszarów funkcjonowania człowieka wymusza zmianę utartych schematów zarówno odbioru, jak i przekazywania treści. Od tej pory śląscy czytelnicy nie są już skazani wyłącznie na papierowe wydania książek.
Po utworzeniu Śląskiego Konsorcjum Ibuk Biblioteka Śląska wraz z 16 innymi bibliotekami na terenie województwa śląskiego udostępniła czytelnikom 1,5 tysiąca elektronicznych wydań książek, m.in. dzieł literatury pięknej, dziecięcej i młodzieżowej czy poradników i słowników, ale także skryptów akademickich, bowiem znaczna część e-booków przeznaczona jest dla studentów i pracowników naukowych zajmujących się najrozmaitszymi dziedzinami nauki.
To jednocześnie pomysł na propagowanie czytelnictwa wśród młodych zarażonych technologicznym maniactwem, dla których książka w ręku jest czymś mało naturalnym. Z elektronicznych zasobów skorzystają także czytelnicy m.in. z Będzina, Chorzowa, Cieszyna, Jastrzębia-Zdroju, Jaworzna, Piekar Śląskich, Pyskowic, Raciborza, Rybnika, Tychów czy Zabrza.
Aby uzyskać dostęp do bazy, należy posiadać kod PIN, który wydaje Biblioteka Śląska. Z nim czytelnik ma całodobowy dostęp do elektronicznych zbiorów z każdego miejsca, w które dociera internet, niezależnie czy korzysta z komputera stacjonarnego, tableta czy smartfona. Do dyspozycji zainteresowanych jest także wirtualna półka z książkami, na której można tworzyć własną bazę publikacji.