Nowy numer 42/2018 Archiwum

Zażalenie ws. kary dla boromeuszki

Obrońca boromeuszki Agnieszki F. złożył zażalenie na decyzję zabrzańskiego sądu, który w kwietniu nie zgodził się na zawieszenie jej kary dwóch lat więzienia. Zakonnica została prawomocnie skazana za przemoc w prowadzonym przez zakon boromeuszek ośrodku w Zabrzu.

Pismo obrońcy wpłynęło we wtorek - poinformowała PAP rzeczniczka Sądu Okręgowego w Gliwicach Agata Dybek-Zdyń. To ten sąd zajmie się zażaleniem, gdy trafią do niego akta sądu w Zabrzu.

"Polemizując z uzasadnieniem postanowienia sądu, obrońca napisał, że siostrze Agnieszce F. należało się warunkowe zawieszenie kary. Dodał, że byłoby to zgodne z wyrokiem sądu rejonowego sprzed kilku lat (w nieprawomocnym orzeczeniu oskarżonej wymierzono karę w zawieszeniu - PAP). Obrońca napisał, że siostra od ośmiu lat nie pracuje z dziećmi i wykonuje drobne prace na terenie klasztoru" - powiedziała Dybek-Zdyń.

W 2011 r. gliwicki sąd okręgowy skazał Agnieszkę F. - siostrę Bernadettę - na bezwzględną karę dwóch lat więzienia. Zaostrzył wyrok sądu rejonowego, który wymierzył jej karę w zawieszeniu. Mimo prawomocnego orzeczenia, Agnieszka F. nie trafiła jednak do więzienia. Sąd odraczał jej karę po wnioskach, w których obrona powoływała się na stan zdrowia i wiek - ma 59 lat. 24 kwietnia Sąd Rejonowy w Zabrzu nie zgodził się na warunkowe zawieszenie Agnieszce F. Od tego właśnie postanowienia odwołała się obrona.

Autor zażalenia mec. Edward Baraniecki powiedział we wtorek PAP, że istnieją powody, dla których Agnieszce F. należy zawiesić karę. Przypomniał, że od wyroku skazującego zakonnicę minęły już trzy lata, od tego czasu zmieniło się jej życie - jest na emeryturze, przebywa w klasztornej celi, odizolowana od świata zewnętrznego.

"Media wymierzyły jej tak dotkliwą karę, że bardziej dotkliwej już nie ma. Zamykanie jej w więzieniu nie ma sensu, nie rozwiąże problemów nieletnich" - powiedział adwokat. Przypomniał, że jego klientka poświęciła 40 lat na pracę z dziećmi.

Prokuratura oskarżyła kobietę m.in. o bicie podopiecznych i przyzwalanie na przemoc, także seksualną, między wychowankami. W czasie, gdy dochodziło do przemocy, Agnieszka F. była dyrektorką ośrodka. Druga odpowiadająca w procesie zakonnica Bogumiła Ł. została skazana na osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu.

Według prokuratury b. dyrektorka i jej podwładna zlecały wykonanie kar fizycznych na dzieciach innym wychowankom oraz same stosowały wobec podopiecznych przemoc fizyczną i psychiczną. Sprawa obejmowała łącznie 20 zarzutów dotyczących okresu od stycznia 2005 do stycznia 2006 r.

Jeden z zarzutów dotyczył gwałtu na chłopcu, którego Agnieszka F. zamknęła na noc w pokoju z dwoma innymi wychowankami. Zdaniem prokuratury okoliczności wskazują, że zakonnica zaniedbała wówczas swe obowiązki, pomagając w ten sposób w tzw. doprowadzeniu do poddania się czynności seksualnej osoby poniżej 15. roku życia.

Prokuratorskie śledztwo w sprawie przemocy w ośrodku boromeuszek było konsekwencją innego postępowania prowadzonego przez gliwicką prokuraturę - w sprawie zabójstwa w lutym 2006 r. ośmioletniego Mateusza Domaradzkiego z Rybnika. Ciała chłopca dotąd nie odnaleziono. Jeden z oskarżonych o dokonanie tej zbrodni, Tomasz Z., był wychowankiem ośrodka boromeuszek.

Inny podopieczny ośrodka Patryk J. został niedawno zatrzymany przez śląską policję pod zarzutem gwałtów na młodych dziewczynach. Przyznał się do 30 takich czynów. Śledczy, którzy po zatrzymaniu przedstawili mu trzy zarzuty, weryfikują te informacje. J. był w procesie siostry Bernadetty oskarżycielem posiłkowym.

Dzień po ostatniej decyzji zabrzańskiego sądu siostry boromeuszki wyraziły "głęboki ból" i przeprosiły za cierpienie podopiecznych prowadzonego przez ten zakon specjalnego ośrodka wychowawczego dla dzieci w Zabrzu.

« 1 »

Zobacz także

 • MarianNowak
  06.05.2014 22:05
  Obrońca siostry nie zna kodeksu karnego i pisze bzdury do sądu.
  doceń 6
 • maciej pakowski
  07.05.2014 07:41
  Co za obrzydliwe indywiduum ta Matka Joanna od Aniołòw.......a mecenas jeszcze gorszy. Wart Pac palacai pałac Paca
  doceń 0
 • aaa
  07.05.2014 13:12
  Za obronę niejakiej Waśniewskiej bez wstydu wziął się skuteczny prawnik, licząc na reklamę w mediach, a do obrony boromeuszki wszyscy zawstydzeni i został chętny jakiś dyletant.
  doceń 2
 • Z Zabrza
  08.05.2014 22:02
  Nie jest prawdą, co pisze GN, że ośrodek sióstr boromeuszek cieszył się w mieście bardzo dobrą opinią. Miejmy nadzieję, że uda się nowym siostrom odzyskać społeczne zaufanie.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy