Wernisaż wystawy połączony z koncertem pieśni patriotycznych odbędzie się w Gliwicach. Muzeum wydało specjalne śpiewniki, które razem z kotylionami w narodowych barwach otrzymają uczestnicy spotkania.
Od 3 maja w Willi Caro można oglądać wystawę „Ostatnia Szabla Rzeczpospolitej”. Przypomina ona postać Tadeusza Kościuszki, a przygotowana została w 220. rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej. Jednym z najważniejszych eksponatów, który się na niej znalazł, jest szabla według tradycji spoczywająca na trumnie z ciałem naczelnika w roku 1818. Poza tym ekspozycja prezentuje też oryginalne dokumenty wystawione przez Tadeusza Kościuszkę, jego portrety m. in. według wyobrażenia Juliusza Kossaka, a także przykłady biżuterii patriotycznej i innych przedmiotów związanych z postacią naczelnika insurekcji.
Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie koncert pieśni patriotycznej. Każdy uczestnik spotkania otrzyma w prezencie śpiewnik wydany z tej okazji przez Muzeum w Gliwicach i kotylion w polskich barwach narodowych. – Chcemy przywrócić Gliwicom majową tradycję wspólnego śpiewania pieśni patriotycznej. Mało kto wie, że Tadeusz Kościuszko był autorem trzech zachowanych utworów fortepianowych: dwóch polonezów i walca. Jeden z polonezów doczekał się wersji śpiewanej, którą włączyliśmy do programu koncertu – informuje Mikołaj Ratka, kurator wystawy.
Wernisaż wystawy odbędzie się 3 maja godz. 16.00 w Willi Caro. Wstęp jest wolny, ale ilość miejsc ograniczona. Wystawę można oglądać do 29 czerwca.