W Gliwicach 150 młodych ludzi uczestniczyło przez cały dzień w warsztatach i wspólnej modlitwie. Przed spotkaniem w gliwickiej katedrze w Niedzielę Palmową.
Od samego rana w sobotę trwały warsztaty w różnych punktach miasta. Spotkanie nazwane zostało Pasja Młodych. Pomyślane jako zaproszenie do wspólnego przeżywania Pasji – męki Chrystusa i do rozwijania własnych pasji, talentów i zainteresowań. Jako pierwszy krok w przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. w Krakowie.
Przy tej okazji powołane zostało Centrum ŚDM w diecezji gliwickiej. – Ma ono na celu przygotowanie pobytu u nas młodych, którzy przyjadą do Krakowa – mówi ks. Artur Pytel, diecezjalny duszpasterz młodzieży, odpowiedzialny za Pasję Młodych. – Przygotowanie programu, zorganizowanie miejsc pobytu poprzez zaproszenie do współpracy parafii naszej diecezji, wspólnych wydarzeń z dużym spotkaniem finałowym – wyjaśnia.
W prace zaangażowani będą wolontariusze, głównie uczestnicy spotkań z ubiegłych lat. – Cel jest taki, żeby ci młodzi ludzie stali się na chwilę mieszkańcami naszego kraju. I poznali nas, bo często mają nasz wykrzywiony obraz pokazywany w mediach – wyjaśnia ks. Pytel. – Jako Polacy nie mamy się czego wstydzić. Mamy piękną historię, wspaniałą kulturę, wiele osiągnięć. Piękne miasta i przyrodę. I wielu świetnych młodych ludzi, którzy mają prawdziwe pasje i talenty, które mogą pokazać – dodaje.
Każdy mógł wybrać to, co najbardziej go interesowało. Były warsztaty artystyczne – muzyczne, teatralne, fotograficzne, plastyczne oraz kurs tańca. Zajęcia komputerowe, nauka języka migowego, a nawet chemiczne na Politechnice Śląskiej. Uczyli się gier i tańców integracyjnych przygotowujących animatorów do prowadzenia grup. A nawet były warsztaty dla narzeczonych w formie kursu z komunikacji. Zajęcia odbywały się m.in. w salkach przy katedrze i parafii Wszystkich Świętych, w Miejskim Domu Kultury, swoje pomieszczenia udostępniło Stowarzyszenie Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży.
Ks. Artur Pytlel, duszpasterz młodzieży, odpowiedzialny za Pasję Młodych Mira Fiutak /GN Turniej siatkarski odbywał się w hali sportowej przy ul Kozielskiej 1. – To przede wszystkim integracja młodzieży z różnych części diecezji – mówi Małgorzata Kramarz z Bytomia, studentka II roku nauk o rodzinie UŚ. Jest odpowiedzialna za warsztat sportowy, bo od wielu lat gra w siatkówkę i się nią interesuje. – Przez organizację tego pokazujemy swoje możliwości, uczymy się współpracy ze sobą. To okazja do spróbowania, czy poradzimy sobie w dużej grupie z ludźmi, których nie znamy. I tutaj widać, że umiemy się zorganizować, dogadać, każdy coś potrafi.
Po południu w Centrum im. Jana Pawła II wszyscy zebrali się na spotkaniu formacyjnym. Dzień warsztatowy zakończy czuwanie modlitewne w kościele Wszystkich Świętych, które będzie trwało do 21.37, godziny śmierci Jana Pawła II.
W tym roku Światowy Dzień Młodzieży w łączności z papieżem i biskupami gliwickimi zaplanowany został na jako trzydniowe spotkanie. Wczoraj późnym wieczorem na Ekstremalną Drogę Krzyżową spod kościoła redemptorystów wyruszyło około stu osób. Po pokonaniu ponad 40 km wrócili co centrum Gliwic, do katedry.
EDK odbyła się po raz trzeci, z każdym rokiem przybywa jej uczestników. W tym roku w Kozłowie czekało ich zaskoczenie – ponad 2-kilometrowy odcinek drogi oświetlony zapalonymi wzdłuż niej zniczami. W organizacji Drogi Krzyżowej pomagała służba maltańska i studenci z DA, którzy stworzyli mapy elektroniczne i włączyli się w obsługę na trasie.
Jutro procesja młodzieży z palmami wyrusza z kościoła Wszystkich Świętych, gdzie zbiera się o 14.15 i przejdzie do katedry na Eucharystię o 14.30, której przewodniczyć będzie bp Jan Kopiec. Spotkanie zakończy koncert zespołu Full Power Spirit w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II.
Wśród wielu zajęć były też warsztaty taneczne Mira Fiutak /GN