W finale XIII Wojewódzkiego Konkursu Biblijnego, który odbył się w Rudach, wzięło udział 58 gimnazjalistów. Tematem była Księga Izajasza.
Najpierw uczniowie wyłonieni wcześniej w etapie rejonowym pisali test w Gimnazjum w Rudach. Miał on 31 pytań, za które można było zdobyć 61 punktów. Gdy komisja sprawdzała prace, młodzież zwiedzała sanktuarium Matki Bożej Pokornej i pocysterskie opactwo, miała też przerwę na posiłek. Później w sali opactwa rozpoczął się II etap finału z udziałem bp. Gerarda Kusza z Gliwic. Najlepsza szóstka przed jury i publicznością odpowiadała na kolejne pytania – ustnie i pisemnie.
I miejsce zdobyła Maria Cieślak z gimnazjum Salezjańskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tarnowskich Górach (diecezja gliwicka), II – Joanna Mazur z Gimnazjum w Jerzmanowicach (diecezja sosnowiecka), a III – Katarzyna Gojowy z Gimnazjum w Gołkowicach (archidiecezja katowicka).
– Myślę, że to, czy pierwsze czy szóste miejsce, nie jest tak istotne, bo ja bym przegrał. Szczególnie w tej zgadywance z wyrazami bym przegrał. Ale nie martwcie się, biskupem zostałem... – żartował bp Kusz. – Poziom wiedzy biblijnej jest bardzo wysoki, jak porównuję z czasem, gdy byłem studentem. To cieszy, że wśród młodzieży jest tak duża znajomość Biblii – mówił biskup. Podkreślił, że zamiłowanie do Biblii pociąga zamiłowanie do Chrystusa. Bo znajomość Pisma Świętego jest Jego bliższą znajomością, z której wyrasta miłość do Pana Jezusa. Ta znajomość jest bardzo potrzebna dzisiaj, w naszym zróżnicowanym, nie tylko zlaicyzowanym społeczeństwie, w którym różnego rodzaju ruchy, czasami sekciarskie posługują się Pismem Świętym niewłaściwą metodą.
– Dlatego dobra znajomość Pisma Świętego, szczególnie ta, którą wynosicie z tych konkursów, jest też bardzo przydatna przy różnych okazjach, w rozmowach, jakie prowadzicie z kolegami, w szkole czy w domu, ze znajomymi, z przyjaciółmi. Z tego się cieszę i życzę wam, żeby przynajmniej jedna czy jeden z was – teraz strzelam wysoko – podjął studia biblijne – powiedział bp Kusz.
– Przygotowywałam się już od kilku tygodni, test był bardzo trudny, pytania jeszcze trudniejsze, dotyczyły szczegółów – mówi Maria Cieślak, laureatka I miejsca. Najlepiej napisała test i była najlepsza w II części finału, ale – jak zauważyła – jest pełna podziwu dla wszystkich uczestników. A sama może pomyśli nad studiami biblijnymi.
Laureatki pierwszych trzech miejsc w nagrodę dostały tablety, a cała szóstka z II etapu finału – film o Rudach i „YOUCAT” – Katechizm Kościoła Katolickiego dla młodych. Katecheci pierwszej trójki w nagrodę za przygotowanie otrzymali najnowszy album Adama Bujaka z rozważaniami Drogi Krzyżowej Jana Pawła II.
W konkursie wzięli uczniowie z 5 archidiecezji i diecezji, znajdujących się na terenie województwa śląskiego: bielsko-żywieckiej, częstochowskiej, gliwickiej, katowickiej i sosnowieckiej. W przyszłym roku, jak zapowiedział ks. Tadeusz Hryhorowicz z Wydziału Katechetycznego kurii gliwickiej, tematem konkursu będą Dzieje Apostolskie.
Laureatki XIII Wojewódzkiego Konkursu Biblijnego z biskupem Gerardem Kuszem. Od prawej: Maria Cieślak z gimnazjum Salezjańskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tarnowskich Górach, Joanna Mazur z Gimnazjum w Jerzmanowicach i Katarzyna Gojowy z Gimnazjum w Gołkowicach Klaudia Cwołek /GN