W Zabrzu rozpoczął Tydzień Ziemi. W programie wystawy, konkursy, wycieczki i wiele innych propozycji.
XXI Tydzień Ziemi odbywa się pod hasłem „Klimatyczne dylematy”. Nawiązuje w ten sposób do trwającej właśnie ogólnopolskiej kampanii „Zmieniaj nawyki – nie klimat”.
– Mamy trzy bardzo ważne „e”: edukację, ekologię i ekonomię. Mocno ze sobą powiązane, bo wszystko zaczyna się od edukacji, bez której nie ma działań ekologicznych, a te dają dobre efekty ekonomiczne – zauważyła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, która podczas inauguracji mówiła o proekologicznych projektach prowadzonych w mieście – ograniczeniu niskiej emisji, rekultywacji terenów wokół Bytomki, poprawie gospodarki wodno-ściekowej.
W odtworzonym wystąpieniu, prof. Jerzy Buzek – który nie mógł przyjechać, jak planowano, na inaugurację Tygodnia Ziemi do Zabrza – podkreślił, że w Parlamencie Europejskim podejmują tematy ważne z punktu widzenia Śląska, czyli wykorzystanie węgla jako źródła energii. W sposób przyjazny środowisku, kładąc nacisk na likwidację emisji dwutlenku węgla, a nie samego węgla.
W programie Tygodnia Ziemi są konkursy, warsztaty, prelekcje, wycieczki do obiektów komunalnych i przemysłowych oraz zawody sportowe. Przeprowadzona zostanie też zbiórka elektrośmieci.
W Muzeum Górnictwa Węglowego prezentowane są wystawy – pokonkursowa prac proekologicznych i „Droga na Wschód”. Ta druga przybliża florę i faunę Syberii, przygotowana została ze zbiorów śląskiego podróżnika Bogdana Kiesia i muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Można będzie ją oglądać w Zabrzu do końca sierpnia.
Tydzień Ziemi organizuje Muzeum Górnictwa Węglowego, inicjator tej corocznej imprezy, i Urząd Miasta. Szczegółowi program na stronie internetowej muzeum: www.muzeumgornictwa.pl.
Na inauguracji wystąpili uczniowie szkoły Suzuki w Zabrzu
Mira Fiutak /GN