W 9. rocznicę śmierci Jana Pawła II i z okazji jego kanonizacji w Galerii "Atrium" w Gliwicach otwarto wystawę obrazów Franciszka Kafla.
„Madonny polskie, czyli modlitwy Jana Pawła II" to 18 wizerunków Matki Bożej z cytatami słów papieża.
– Doskonale wiemy, że ojciec święty był ogromnym czcicielem Matki Bożej. Został osierocony przez swoją mamę w wieku 9 lat, chyba w tym czasie, kiedy dorastający chłopiec najbardziej tej mamy potrzebuje – mówił w słowie wstępnym ks. dr Robert Chudoba, dyrektor Centrum Edukacyjnego im. Jana Pawła II w Gliwicach. Przypomniał, że papież zawsze zwracał uwagę na macierzyństwo Maryi. – Absolutnie nie jest żadnym dysonansem, że w przestrzeni profanum znaleźliśmy moment na przestrzeń sacrum, ponieważ te dwie przestrzenie w naszym życiu zawsze się przenikają. Nie mogą być osobno, ja sobie przynajmniej tego nie wyobrażam – mówił, nawiązując do industrialnego wystroju galerii. Życzył przy tym zebranym opieki Matki Bożej i Jana Pawła II. – Fascynuje mnie to przeniknięcie się idei głębszego spojrzenia na wizerunek, ale też treści słów Jana Pawła II, za to jestem ogromnie wdzięczny i to jest nowa inspiracja dla mnie. Dziękuję serdecznie! – zakończył ks. Chudoba.
– Jestem malarzem wielotematycznym, ale wątek sakralny jest mi bardzo bliski – mówił artysta Franciszek Kafel.
Przedstawiona kolekcja 18 obrazów to kompilacje malarsko-graficzne, interpretacje malarskie ikon z mniej lub bardziej znanych sanktuariów w Polsce z tekstami modlitw Jana Pawła II, wygłoszonymi w różnych miejscach świata. Wśród nich jest też wizerunek Matki Boskiej Łysieckiej z kościoła ormiańskiego w Gliwicach.
– Dla mnie papież to jest największy altruista, to jest papież znający zagadnienia antropologii człowieka. Wszędzie, gdziekolwiek był ,jest niezwykle zatroskany o los człowieka, o jego byt, o jego rozwój duchowy – mówił F. Kafel. Zwrócił uwagę szczególnie na jedną modlitwę. Jest to cytat z ostatniej pielgrzymki papieża do Polski w 2002 roku. W Kalwarii Zebrzydowskiej ojciec święty modlił się: „Bezrobotnym daj spotkać pracodawcę, wyrzuconym na bruk pozwól znaleźć dach nad głową, rodzinom daj miłość”. – Ten tekst, wygłoszony 12 lat temu, wydaje się dzisiaj jeszcze bardziej aktualny w naszej rzeczywistości – podkreślił artysta. W swojej wypowiedzi nawiązał także do Listu Jana Pawła II do artystów i do jego „Tryptyku rzymskiego”. Porównywał duchową drogę Karola Wojtyły i Adama Chmielowskiego – Brata Alberta, mówił o kontaktach Jana Pawła II z artystami.
Franciszek Kafel jest absolwentem ASP Wydziału Grafiki w Katowicach. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, rysunkiem i projektowaniem graficznym. "Madonny polskie" prezentowane były wcześniej m.in. w Muzeum Archidiecezjalnym kard. Karola Wojtyły w Krakowie oraz w Domu Polskim i w Instytucie Polskim w Budapeszcie. W Gliwicach organizatorem wystawy są Okręg Gliwicko-Zabrzański Związku Polskich Artystów Plastyków i Technopark Gliwice, gdzie znajduje się Galeria "Atrium". Wernisażowi towarzyszył koncert Hanny Balcerzak (klawesyn) i Barłomieja Balcerzaka (skrzypce), do którego słowo wstępne wygłosił Piotr Oczkowski. Wystawa w galerii przy ul. Konarskiego 18c będzie czynna do 22 maja.
Koncert Hanny Balcerzak (klawesyn) i Barłomieja Balcerzaka (skrzypce) Klaudia Cwołek /GN
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.