"Omnium Sanctorum" – to tytuł publikacji, a teraz także wystawy, która uczy lokalnej historii i przedstawia chrześcijańską kulturę.
Pod koniec października odbyła się promocja książki o historii parafii Wszystkich Świętych. Ukazała się nakładem Muzeum w Gliwicach po 87 latach od wydania pierwszej monografii poświęconej dziejom gliwickiej fary. Redaktorami obszernego dzieła pt. „Omnium Sanctorum. Kościół i parafia Wszystkich Świętych w Gliwicach” są Sebastian Rosenbaum i Bogusław Tracz.
Już podczas październikowego spotkania zapowiadano przygotowanie wystawy, której otwarcie nastąpi niebawem. Wernisaż zaplanowano na 7 lutego o 17.00 w Wilii Caro, a ekspozycję będzie można zwiedzać do maja. Zobaczymy na niej m.in.: pochodzący z XVII wieku obraz włoskiego mistrza Francesco Solimeny „Chrystus błogosławiący” i renesansowe tondo z Matką Boską i Dzieciątkiem oraz Janem Chrzcicielem z I połowy XVI wieku, a także zabytki sztuki sakralnej, przedmioty liturgiczne i po raz pierwszy udostępnioną publiczności, prowadzoną od 1597 roku księga ochrzczonych. Wystawa powstała we współpracy z ks. Bernardem Frankiem, proboszczem parafii Wszystkich Świętych, dzięki czemu udało się zgromadzić wiele przedmiotów, związanych z liturgią czy stanowiących wyposażenie świątyni oraz dokumenty parafialne. Na szczególną uwagę zasługują stroje liturgiczne, utensylia, takie jak np. dwie monstrancje pochodzące z 1687 roku, neogotycki pacyfikał czy kielichy mszalne.
Kuratorami wystawy są: Anna Kulczyk, Sebastian Rosenbaum i Bogusław Tracz. Przedstawia ona bogatą historię parafii i samej świątyni. Będzie na niej można zapoznać się z wynikami wykopalisk archeologicznych, prowadzonych wokół kościoła, które – jak wyjaśniają organizatorzy wystawy – znacznie wzbogaciły posiadaną wiedzę na temat jego najstarszych dziejów. Całości dopełni bogaty zbiór ikonograficzny przedstawiający kościół w przestrzeni miejskiej, oraz dokumentujący ważne wydarzenia w życiu miasta i parafii – czytamy w zapowiedzi.