Nowy numer 09/2024 Archiwum

Ewangelię św. Mateusza znają w szczegółach

Paweł Kocybała ze Stolarzowic zwyciężył w finale konkursu biblijnego i w nagrodę pojedzie na zimowisko do Zakopanego.

W finale XIX Konkursu Wiedzy Biblijnej dla Szkół Podstawowych, który odbył się dzisiaj w Gliwicach, wzięło udział 63 uczniów. W Centrum im. Jana Pawła II odpowiadali na pytania testowe dotyczące Ewangelii według św. Mateusza. Co roku w konkursie uczestniczy około 100 szkół z całej diecezji.

Pierwsze miejsce zajął Paweł Kocybała, uczeń V klasy Szkoły Podstawowej nr 43 w Bytomiu-Stolarzowicach. Nagrodą dla niego, ufundowaną przez Diecezjalne Duszpasterstwo Turystyki i Wypoczynku, jest tygodniowy wyjazd na zimowisko w Zakopanem. Poprzednio w konkursie był czwarty.

– Chciałem poprawić ten wynik, ale tak wysokiego miejsca się nie spodziewałem. Codziennie czytałem po cztery rozdziały, bo chciałem jak najwięcej razy przeczytać całą Ewangelię. W domu pomagali mi rodzice, mama przygotowywała dla mnie pytania – opowiada Paweł. Cieszy się z nagrody, bo jeszcze nigdy nie był w Zakopanem. Pojadą razem z Julią, z którą brali udział w finale i razem się do niego przygotowywali, bo Julia jeździ od dawna na zimowiska organizowane przez duszpasterstwo. – W szkole przygotowywaliśmy się z ks. Grzegorzem. Słuchaliśmy też tej Ewangelii na płytce, którą od niego dostaliśmy. Nawet jadąc z księdzem na finał, też słuchaliśmy i z tego fragmentu było akurat jedno pytanie – dodaje.

– Paweł codziennie służy do Mszy świętej, a ostatnio dużo było czytanych  fragmentów z tej Ewangelii. Dlatego w zakrystii zaraz po Mszy od razu  powtarzaliśmy na bieżąco – mówi ks. Grzegorz Grąbczewski. – Dla mnie fenomenem jest ich niezwykła umiejętność zapamiętywania. Po jednorazowym przeczytaniu tekstu, potrafili go cytować dokładnie całymi fragmentami. Bardzo ważne jest też to, że chcą, nie trzeba ich zachęcać. Bo do pierwszego etapu, szkolnego, przygotowują się sami. Dopiero do kolejnych etapów razem ze mną.

Drugie miejsce zajął Franciszek Golaś ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Tarnowskich Górach, a trzecie – Jakub Siwy ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublińcu. W nagrodę dostali pakiety quizów i gier biblijnych.

Konkurs jest dla uczniów szkół podstawowych, głównie klas IV–VI. – W tym roku po raz pierwszy katecheci, na prośbę rodziców, pytali, czy w drodze wyjątku mogą zgłosić dzieci z III, a nawet II klasy, które chcą wziąć udział i są dobrze przygotowane. To jest dla nas sugestia na przyszłość, żeby tym konkursem objąć również młodszych uczniów – mówi ks. Adam Spałek z Sekcji Szkolno-Katechetycznej gliwickiej kurii i koordynator konkursu.

Na etapie szkolnym pytania dotyczyły samej treści Ewangelii, na rejonowym dodane zostały zagadnienia ze wstępu i przypisów, a w diecezjalnym poszerzone jeszcze o informacje zawarte w słowniku. – Finał wymagał kompleksowej znajomości tekstu. Pytania były zróżnicowane, od prostych po naprawdę trudne. Półfinaliści w etapie rejonowym wykazali się tak dobrą znajomością tych treści, że sami podnosili poprzeczkę – wyjaśnia ks. Spałek.

Konkurs ma charakter międzydiecezjalny – oprócz naszej diecezji, uczestniczyli w nim uczniowie archidiecezji katowickiej oraz diecezji bielsko-żywieckiej, częstochowskiej i sosnowieckiej. W tym roku autorami pytań testowych były osoby z diecezji gliwickiej.

Ewangelię św. Mateusza znają w szczegółach   Dziesiątka najlepszych finalistów z ks. Adamem Spałkiem Mira Fiutak /GN

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy