Nowy numer 20/2022 Archiwum

Pieniądz dla człowieka, nie dla ideologii

Na adwentowym spotkaniu w Gliwicach zebrali się pracownicy samorządów terytorialnych. - Nie pozwólmy okraść się z nadziei – powiedział do nich bp Gerard Kusz.

Dzień skupienia 14 grudnia rozpoczął się modlitwą w kaplicy sióstr boromeuszek. Bp Gerard Kusz nawiązał do adhortacji apostolskiej papieża Franciszka „Evangelii gaudium”, w której – jak zauważył – wykładnia nauki społecznej Kościoła zawiera się w trzech „nie”. – „Nie” dla ekonomii wykluczenia słabszych. „Nie” dla bałwochwalstwa pieniędzy – wymieniał. – Bo przecież kapitalizm, w którym żyjemy w wielu przypadkach nie ma ludzkiej twarzy. To ekonomia bez twarzy. I w końcu „nie” dla nierówności rodzącej przemoc, dla społeczeństwa konsumpcyjnego, które zabiera radość życia, a rodzi lęk i apatię – dodał bp Gerard Kusz, który  razem z ks. Krystianem Piechaczkiem, dyrektorem wydziału duszpasterskiego gliwickiej kurii, sprawował Eucharystię.

Przywołując słowa papieża Franciszka, że pieniądz powinien służyć, a nie rządzić, stwierdził: – Dziś pieniądz jest motorem postępu, ale często generuje niezdrowe postawy, bo wspiera się ideologię, a nie człowieka w potrzebie – zauważył. –  Współczesną Europę, jak zauważył papież Benedykt XVI, można porównać do pustyni. Na której są na szczęście jeszcze oazy, gdzie zmęczeni mogą znaleźć umocnienie. I to wy macie pełnić rolę gospodarzy tych oaz. Nie ulegajcie więc apatii, modlę się, żeby nie zabrakło wam zapału, bo czasem dobra wola nie wystarczy, kiedy braknie zapału – zwrócił się do samorządowców, dziękując za ich codzienną pracę.

Następnie w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II  wszyscy uczestnicy spotkania wysłuchali wykładu ks. prof. Arkadiusza Wuwera z UŚ, w którym przedstawił propozycje związane ze skutecznym działaniem samorządu terytorialnego.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama