Rozpoczęły się prace nad budową tunelu w Gliwicach.
59 proc. na odcinku o długości 2,8 km od granicy z Zabrzem do ulicy Kujawskiej oraz 22 proc. na kolejnym, mierzącym 5,6 km fragmencie do węzła łączącego ulicę Portową z DK88 – to stan zaawansowania budowy gliwickiego odcinka Drogowej Trasy Średnicowej (DTŚ).
- Prace przebiegają bardzo sprawnie – mówi Marian Cieślak, Inżynier Kontraktu odcinka G1. Cieszy nas, że w ostatnich dniach października, czyli dwa miesiące przed zakładanym terminem udało się oddać do użytku przebudowany fragment ul. Kujawskiej, która razem z nowym rondem służy już kierowcom w układzie docelowym – dodaje.
W ostatnich dniach rozpoczęły się zasadnicze prace nad budową liczącego 493 m długości tunelu, przechodzącego przez samo centrum miasta. To duże wyzwanie, którego stopień skomplikowania jest porównywalny z tunelem w centrum Katowic. – Do naszych zadań należy nie tylko budowa drogi, ale przebudowa wielu sieci wchodzących w kolizje z przebiegiem trasy oraz zapewnienie drożności systemu drogowego w mieście – mówi Marian Hacuś, prezes zarządu „DTŚ” S.A.
- Drogowa Trasa Średnicowa, to największa inwestycja Samorządu Województwa Śląskiego, bardzo ważna dla miast Śląskiej Metropolii, ale także dla rozwoju całego Województwa Śląskiego – mówi Mirosław Sekuła, marszałek Województwa Śląskiego. – Jej budowa trwa już wiele lat, a koszt obecnego etapu obejmującego Zabrze i Gliwice to około 2 miliardy zł. Według aktualnego harmonogramu odcinki zabrzańskie oraz węzeł DTŚ z autostradą A1 zostaną wykonane w przyszłym roku, a odcinek gliwicki G2 w 2015. Sprawa niedoborów finansowych, która groziła wstrzymaniem inwestycji została załatwiona. Niedawne porozumienie z Ministrem Rozwoju Regionalnego oraz Ministrem Transportu, umożliwia przeniesienie finansowania gliwickiego odcinka G2 z Regionalnego Programu Operacyjnego do programu ogólnopolskiego Infrastruktura i Środowisko i dodatkowe zasilenie inwestycji kwotą ponad 400 mln zł.
Widok na miejsce budowy tunelu w centrum Gliwic DTŚ S.A.