Dębowo-modrzewiowe ławki i konfesjonały, okna z witrażami i inne elementy wystroju świątyni poświęcił bp Jan Kopiec.
Dzisiaj odbyła się tam uroczystość 70-lecia poświęcenia i 20-lecia konsekracji kościoła. Bp Jan Kopiec przewodniczył Eucharystii i wygłosił homilię, w której mówił o znaczeniu, jakie dla wiary ma upiększanie świątyni i o postawie pokory w stawaniu przed Panem. Tę cnotę wyrażają dwa witraże z tyłu kościoła. Jeden przedstawia Jezusa, przebaczającego grzesznej kobiecie, a drugi syna marnotrawnego przed Ojcem. W prezbiterium są przedstawieni święci Piotr i Paweł, patronowie diecezji, a wzdłuż kościoła postaci, których życie świadczyło o bliskości Serca Pana Jezusa, m.in. siostry Faustyny i Brata Alberta. W witrażach w zakrystii znaleźli się patronowie dzieci i młodzieży, a po drugiej stronie czterej Ewangeliści. W mniejszych oknach umieszczono różne symbole. Autorem witraży jest Anna Mańka, a witraża nad wewnętrznymi drzwiami w przedsionku kościoła, przedstawiającego Ostatnią Wieczerzę – Henryka Gałda.
Bp Jan Kopiec święci witraż Klaudia Cwołek /GN „Obrazy i inna religijna twórczość artystyczna bywają nazywane Piątą Ewangelią, która wyraziście i przekonująco przybliża wielu ludzi do Pana Boga. Dlatego podejmując inicjatywę zrobienia witraży do wszystkich okien w herbowskim kościele mobilizowała nas chęć umieszczenia w nich treści i świętych postaci, które w szczególny sposób ukierunkowują człowieka w stronę Miłosiernego Serca Pana Jezusa” – napisał ks. proboszcz Piotr Mańka w ilustrowanym folderze z historią parafii, wydanym na tę uroczystość.
Kościół w Herbach był budowany od 1937 roku z inicjatywy ks. dziekana lublinieckiego i proboszcza w sąsiednie Olszynie, ks. Franciszka Hyli oraz komitetu złożonego z miejscowych kolejarzy. W stanie prowizorycznym kościół został poświęcony w czerwcu 1943 roku, a opiekę duszpasterską sprawowali oblaci z Lublińca. Od 1961 roku w Herbach zamieszkuje kapłan, który przygotowuje struktury do powstania samodzielnej parafii w 1976 roku. Po powstaniu nowej diecezji gliwickiej w 1992 roku doszło do połączenia dwóch części parafii podzielonych wcześniej między diecezję katowicką i częstochowską (była to spuścizna po zaborach). W 1993 roku bp gliwicki Jan Wieczorek, 50 lat po poświęceniu kościoła, konsekrował ołtarz i całą świątynię. Później nadal trwały prace remontowe, podczas których kościół został nie tylko zabezpieczony, ale zmienił także zewnętrzny wygląd. Ostatnie inwestycje są ich zwieńczeniem.
Więcej w papierowym wydaniu Gościa Gliwickiego na 3 listopada.
Jeden z witraży w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Herbach Klaudia Cwołek /GN