Nowy numer 20/2022 Archiwum

Bytom bez Halloween

List otwarty przewodniczącej Rady Miejskiej okazał się skuteczny.

Danuta Skalska, przewodnicząca Rady Miejskiej Bytomia, wystosowała list otwarty, w którym przekonuje do rezygnacji z Halloween i apeluje o rozważne wychowywanie dzieci. "W dobie okrojonych programów nauczania i totalnego braku czasu na ich realizację dziwi hołubienie i kontynuowanie już któryś rok z rzędu - obcych nam kulturowo tradycji przy jednoczesnym spychaniu na margines pamięci o własnych. Irytuje - poświęcanie czasu na organizowanie wygłupów w okresie, kiedy nie tylko w Polsce, ale prawie w całej Europie, czynione są ostatnie przygotowania do Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego; świąt od wieków obchodzonych w Polsce w skupieniu, refleksji, z pamięcią o tych, którzy odeszli" - czytamy w liście.

Skalska zwraca uwagę, że płynące z Zachodu zwyczaje mogą mieć zgubne skutki wychowawcze: "Zanim z niefrasobliwością przebierzemy w tym dniu nasze dziecko za jakąś zjawę czy makabrycznego bohatera horroru, zastanówmy się głęboko, w jakim „święcie” tak naprawdę pozwalamy naszym dzieciom uczestniczyć i czy naprawdę nie mamy im nic lepszego do zaoferowania. My, rodzice i nauczyciele, którzy mamy kształtować ich osobowość i wrażliwość oraz uczyć właściwego postrzegania świata. Czy nie pora zacząć reagować?
Rozważmy czy nie warto bardziej zaangażować nasze dzieci i młodzież do wspólnych, rodzinnych przygotowań związanych z odwiedzaniem grobów naszych bliskich, a jeśli w określonych środowiskach utrwaliła się tradycja organizowania przed dniem Wszystkich Świętych środowiskowych spotkań – to dlaczego nie poświecić ich np. na organizację czegoś bardziej bliskiego polskiej tradycji i kulturze niż przebieranie się za wampiry i zjawy?
" - pyta przewodnicząca Rady Miejskiej.

- Nie ukrywam, że jako młodemu księdzu pomogło mi to przeprowadzić w szkole akcje zgodną z chrześcijańskim światopoglądem,  a mianowicie bal wszystkich świętych. Cieszę się że w Bytomiu mamy jeszcze takich polityków, którzy nie boją się narażać innym, by bronić normalności i wartości chrześcijańskich. List pani przewodniczącej jest na tyle skuteczny, że dyrektorzy szkół dla świętego spokoju rezygnują z Halloween w naszym mieście - podkreśla ks. Marcin Paś, wikary w parafii Bożego Ciała w Bytomiu-Miechowicach.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama