Nowy numer 44/2020 Archiwum

Dobry klimat nie tylko dla rozmowy

Rodzina przede wszystkim potrzebuje poczucia stabilizacji i jasno określonej polityki państwa realizowanej przez samorządy – takie wnioski płyną z Debaty o Rodzinie, która odbyła się w Zabrzu.

Dobry klimat nie tylko dla rozmowy   Studentki nauk o rodzinie na Wydziale Teologicznym UŚ Mira Fiutak /GN

 

 

 

 

 

 

 

 

Przykładem takiego wsparcia jest program Rodzina na 5+ skierowany do rodzin wielodzietnych i zastępczych. – To program dedykowany w naszym mieście około 6 tysiącom osób. Już dziś korzysta z niego ponad 1/3 z nich. Wierzę, że dzięki temu zwrócimy pozytywną uwagę na rodzinę, bo tym, czego jej potrzeba, jest pozytywna promocja – dodała prezydent Zabrza.

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc zauważył, że spotkanie służy zdiagnozowaniu problemów rodziny. Po nim można podjąć działania uzdrawiające, ale też, zgodnie z lekarską zasadą „Primum non nocere”, nie szkodzić rodzinie. – Program Prezydenta RP jest bardzo dobry, tylko musi mieć przełożenie na władze rządowe, samorządy, Kościół… Żeby wszyscy wspólnie wspierali rodzinę – stwierdził abp Skworc. Zwrócił też uwagę na przygotowanie do życia w rodzinie. – Ono się kończy jako przedmiot na jakimś etapie w szkole. Ale nie ma bezpośredniego przygotowania do budowania rodziny, żeby małżeństwa były związkami bardziej trwałymi. Bo jeśli rodziny będą trwałe, to solidniejsze będzie społeczeństwo i państwo. Będzie to też miało przełożenie na Kościół – zauważył.

Przypomniał, że to bezpośrednie przygotowanie do życia rodzinnego jest też zadaniem Kościoła, podejmowanym w parafiach i przez różne instytucje diecezjalne. – Zauważamy, że młodzi ludzie nie potrafią dziś ze sobą rozmawiać i takiego dialogu małżeńskiego trzeba uczyć. Bardzo ważna jest komunikacja w rodzinie, umiejętność rozmawiania o problemach, przebaczania – dodał.

Za najpoważniejszy problem zarówno metropolita katowicki, jak i inni dyskutujący o rodzinie, uznali brak poczucia stabilizacji. Zgodzili się co do tego, że rodzinie potrzebna jest długofalowa i jasno określona polityka ze strony państwa, żeby rodzina mogła bez obaw podejmować ważne decyzje dotyczące przyszłości.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama