Nowy numer 20/2022 Archiwum

Koleje Śląskie mają nowego prezesa

Piotr Bramorski został nowym szefem śląskiego przewoźnika. Jego głównym celem ma być normalizacja sytuacji panującej w firmie.

Informację o nowym prezesie KŚ podał we wtorek Urząd Marszałkowski w Katowicach. Nowy prezes rozpocznie pracę od środy. Piotr Bramorski wcześniej kierował m. in. Bytomskim Przedsiębiorstwem Komunalnym. Jego głównym zadaniem będzie naprawa sytuacji panującej w KŚ polegająca na realizacji programu ratunkowego oraz ustabilizowaniu sytuacji spółki na rynku kolejowym. To kolejny prezes w krótkiej historii śląskiego przewoźnika. Do września to stanowisko zajmował Michał Borowski. Wtedy też rada nadzorcza spółki unieważniła rozpisany latem tego roku konkursu na szefa spółki i ogłosiła nowy, który wygrał Piotr Bramorski.

Koleje Śląskie należą do samorządu województwa śląskiego. W grudniu 2012 r.  firma przejęła obsługę wszystkich przewozów pasażerskich w regionie, co zakończyło się załamaniem komunikacji kolejowej i doprowadziło do dymisji zarządu spółki oraz marszałka województwa. Po unormowaniu kursowania pociągów firma wprowadziła system naprawczy, aby zakończyć lawinowo rosnące straty. Polegał on przede wszystkim na ograniczeniu liczby przewozów o 38 proc. W pierwszym półroczu bieżącego roku strata spółki wyniosła ok. 49 mln zł. W drugim ma wynieść ok. 15 mln zł. Obecnie firma z każdym miesiącem przynosi coraz mniejsze straty np. w sierpniu wynosiły one ok. 1,5 mln zł, a we wrześniu maja się zamknąć w kwocie ok. 1 mln zł. Władze regionu przewidują, że najwcześniej w 2015 r. Koleje Śląskie będą mogły zacząć inwestować i rozwijać się.

Koleje Śląskie przygotowują się do wprowadzenia nowego rozkładu jazdy od 15 grudnia 2013 r. Firma zapewnia, że sytuacja jest dużo lepsza niż rok temu, bo ma ma więcej maszynistów i taboru.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama