Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Cantate Deo już wystartowało

Rozpoczął się festiwal piosenki religijnej w Gliwicach. Potrwa do niedzieli. Ostatniego dnia na scenie amfiteatru w Sośnicy zaśpiewają laureaci.

Pierwszy dzień XXVI Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Religijnej „Cantate Deo” w Gliwicach rozpoczął się Eucharystią w kościele św. Jacka w Sośnicy. – Przeważnie każdy utwór zaczyna się od przygrywki, a poważniejsze dzieła, szczególnie te operowe, nawet od uwertury. Dobrze się składa, że rozpoczynamy od takiego mocnego akcentu, od uwertury. Przyszliśmy tu powiedzieć Panu Bogu, żeby pobłogosławił to dzieło – powitał wszystkich proboszcz ks. Krzysztof Śmigiera, gospodarz miejsca, gdzie odbywa się festiwal.

Po Eucharystii wspólny śpiew poprowadził zespół festiwalowy. – Wszystko zaczęło się z inicjatywy ludzi, dla których było ważne, żeby piosenka religijna była nie tylko profesjonalnie wykonywana i komponowana, ale żeby to było uwielbienie Pana Boga. I to się udało – przypomniał ks. Robert Chudoba, który zaśpiewał razem z zespołem. – Zrządzeniem Pana Boga, jeden z nich został powołany już do chórów i kompozytorów niebieskich. Nie mam najmniejszej wątpliwości, że tam w niebie jest i wyprasza nam łaski dla tego przedsięwzięcia, które jest kontynuowane – dodał, wspominając zmarłego na początku ubiegłego roku jednego z twórców festiwalu Norberta Blachę.

– Festiwal to przede wszystkim czas spotkania, refleksji i uwielbienia. Niech ta nasza modlitwa będzie zaczynem, na który zbudujemy to, co jest sednem tego festiwalu. Nie chodzi tylko o to, żeby zaśpiewać głośno, ale przede wszystkim zaśpiewać Panu Bogu. Chcemy, żeby Eucharystia była centrum tego wydazrenie, jego spoiwem, żebyśmy razem spotykali się przy Chrystusie – powiedział na rozpoczęcie ks. Piotr Sikora, dyrektor festiwalu.

Sobota to dzień konkursowy. W amfiteatrze w Sośnicy przed festiwalowym jury zaśpiewają wykonawcy zakwalifikowani do drugiego etapu: soliści: Artur Biniek – Rataje, Natalia Borowik – Swarzędz, Adrianna Maksymowicz – Prusice, Julia Meżyńska – Swarzędz, Wiktoria Szydłowska – Ogonów, Wojciech Władek – Zamość, Sylwia Zelek – Żmiąca, Mirela Waleczek - Kędzierzyn Koźle i zespoły: Selah – Gdańsk, Magdalenki - Karłowice Wielkie, Przebudzenie – Pyskowice, Dotyk Anioła – Pcim, Zakręt w Górę – Łódź.

Wieczorem planowany jest występ Akademickiego Zespołu Muzycznego Politechniki Śląskiej, który usłyszymy m.in. w repertuarze w stylu gospel. Natomiast w niedzielę odbędzie się koncert laureatów i wystąpi Kabaret "RAK".


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy