W gliwickiej Szkole Podstawowej nr 39 obył się konkurs historyczny „Dzieje łucznictwa”. Okazją była piąta rocznica powstania grupy łuczniczej w Toszku.
- Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą teoretyczną dotyczącą historii łucznictwa. Musieli wiedzieć, na czym polega łucznictwo terenowe 3D, łucznictwo tarczowe oraz inne konkurencje łucznicze, jak zbudowany jest łuk tradycyjny i łuk bloczkowy – relacjonował Grzegorz Kamiński, nauczyciel z SP nr 39, jednocześnie propagator tego sportu i założyciel grupy łuczniczej w Toszku.
Pytania dotyczyły również historii łucznictwa w Polsce i na świecie, historii Polskiego Związku Łuczniczego. - Uczniowie musieli wykazać się wiedzą na temat wybitnych polskich łuczników, m.in. Jadwigi Wilejto, mistrzyni świata w łucznictwie, która była honorowym gościem Festiwalu Łucznictwa w Toszku, rozgrywanego od 1 do 3 maja br. – powiedział G. Kamiński. Konkurs odbył się pod patronatem Polskiego Związku Łuczniczego, Polskiego Towarzystwa Historycznego, burmistrza Toszka i starosty gliwickiego, Polskiego Stowarzyszenia Łucznictwa Tradycyjnego.
Nagrody zostały wręczone w toszeckim magistracie przez burmistrza Grzegorza Kupczyka. W grupie szkół podstawowych zwyciężyła Aleksandra Maksimowska, uczennica klasy czwartej SP nr 39 w Gliwicach. W nagrodę otrzymała łuk Artemis firmy Łukbis. Drugie miejsce zajęła Oliwia Prajs, trzecie Paweł Kochany. W grupie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zwyciężył Tomasz Kaczmarzyk, uczeń Technikum Łączności w Gliwicach, który również wygrał łuk Artemis. Drugie miejsce zajęła Daria Kwaśniok z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Gliwicach, a trzecie Tomasz Sobania z Gimnazjum im. Ireny Sendler w Toszku.