Nowy numer 50/2019 Archiwum

Imponująca wystawa

Wernisaż wystawy „Najświętsza Panienka w sztuce ludowej. Ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu” odbędzie się 25 maja o godz. 15.

- Kolekcja wizerunków Matki Bożej, którą dysponuje Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, to prawie 500 obiektów. Wybraliśmy najciekawsze, najstarsze, a także najbardziej oryginalne przedstawienia wybrane z bogatych zbiorów działu etnografii naszego muzeum – wyjaśnia Urszula Batko, komisarz wystawy.

Oprócz obiektów wykonanych przez twórców ludowych są na niej prezentowane także późniejsze eksponaty: oleodruki, figurki gipsowe i porcelanowe, które od końca XIX w. do lat 40. XX wieku stanowiły ozdobę ołtarzyków domowych (tzw. święty kąt) w wielu chłopskich, a także robotniczych domach Górnego Śląska. Najstarsze obiekty to drzeworyty z XVIII wieku. Cennymi i rzadkimi obiektami są przedstawienia Madonny na szkle, pochodzące głównie z XIX wieku.

Wystawa „Najświętsza Panienka w sztuce ludowej. Ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu” pokazuje historię kultu maryjnego w różnorodnych przedstawieniach kompozycyjnych i technikach oraz pokazuje postrzeganie piękna przez ludzi wierzących.

Wystawę można zwiedzać w filii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu (ul. Korfantego 34) do 15 września. Podczas wernisażu (o godz. 16) odbędzie się „Bytomia rodzinne muzykowanie” z udziałem dzieci i przyjaciół Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Bytomiu.

Na wernisaż i koncert wstęp wolny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama