Wernisaż wystawy „Najświętsza Panienka w sztuce ludowej. Ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu” odbędzie się 25 maja o godz. 15.
- Kolekcja wizerunków Matki Bożej, którą dysponuje Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, to prawie 500 obiektów. Wybraliśmy najciekawsze, najstarsze, a także najbardziej oryginalne przedstawienia wybrane z bogatych zbiorów działu etnografii naszego muzeum – wyjaśnia Urszula Batko, komisarz wystawy.
Oprócz obiektów wykonanych przez twórców ludowych są na niej prezentowane także późniejsze eksponaty: oleodruki, figurki gipsowe i porcelanowe, które od końca XIX w. do lat 40. XX wieku stanowiły ozdobę ołtarzyków domowych (tzw. święty kąt) w wielu chłopskich, a także robotniczych domach Górnego Śląska. Najstarsze obiekty to drzeworyty z XVIII wieku. Cennymi i rzadkimi obiektami są przedstawienia Madonny na szkle, pochodzące głównie z XIX wieku.
Wystawa „Najświętsza Panienka w sztuce ludowej. Ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu” pokazuje historię kultu maryjnego w różnorodnych przedstawieniach kompozycyjnych i technikach oraz pokazuje postrzeganie piękna przez ludzi wierzących.
Wystawę można zwiedzać w filii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu (ul. Korfantego 34) do 15 września. Podczas wernisażu (o godz. 16) odbędzie się „Bytomia rodzinne muzykowanie” z udziałem dzieci i przyjaciół Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Bytomiu.
Na wernisaż i koncert wstęp wolny.