Pierwszą audycję nadało w południe 12 kwietnia 1993 roku. Był to drugi dzień Wielkanocy, a z świątecznym pozdrowieniem zwrócił się wtedy do słuchaczy ówczesny biskup gliwicki Jan Wieczorek.
Początkowo rozgłośnia nosiła nazwę Puls. Jak argumentował jej założyciel ks. Mikołaj Skawiński, radio miało być zawsze na pulsie diecezjalnych wydarzeń. 20 lat pokazało, że tak właśnie było. W pamięci zapisały się przede wszystkim dwa wydarzenia. – Pierwsze to wielka powódź w 1997 roku, kiedy to nasza rozgłośnia koordynowała akcją zbierania darów oraz informowała na bieżąco o wszystkim, co wiązało się z tragedią powodzi – wyjaśnia Michał Loskot, prezenter, właściwie od samego początku związany z gliwicką rozgłośnią. Drugie wydarzenie, to pamiętna wizyta w Gliwicach Jana Pawła II w czerwcu 1999 roku. Papież, z powodu choroby, nie przybył w zaplanowanym dniu 15 czerwca. Na drugi dzień wieczorem pojawiła się informacja, że papież przyjedzie do Gliwic 17 czerwca. – Na przygotowanie i poinformowanie o tym zostało kilka godzin. Wszyscy z odbiornikami przy uchu całą noc śledzili najnowsze wiadomości, a na spotkanie z papieżem spontanicznie przyszło ponownie ponad pół miliona ludzi – wspomina M. Loskot. Wielu o niespodziewanej wizycie Jana Pawła II dowiedziało się słuchając gliwickiej rozgłośni.
Ważnym momentem w historii radia było jego włączenie w struktury sieci katolickich rozgłośni, która od 1998 roku rozpoczęła nadawanie pod nazwą Radio Plus, co wiązało się ze zmianą nazwy gliwickiej rozgłośni. 1 stycznia 1999 r. oficjalnie zmieniono nazwę na Radio Plus Gliwice. Dziesięć lat później – wraz z poszerzeniem zasięgu nadawania – rozgłośnia przyjęła nazwę Radio Plus Śląsk i tak jest do dzisiaj. Anteny nadawcze rozgłośni pozwalają na emisję sygnału do wszystkich mieszkańców diecezji gliwickiej i byłego województwa katowickiego.
Mszy w kościele św. Antoniego w Gliwicach przewodniczył ks. Krzysztof Domoracki, kanclerz kurii, koncelebrowali księża związani z rozgłośnią Ks. Waldemar Packner/GN Gdy w 2000 r. ks. Mikołaj Skawiński został proboszczem w Kozłowie, jego następcą został ks. dr Sebastian Marecki, który kierował rozgłośnią przez 12 lat. W 2012 roku nowym dyrektorem rozgłośni został Edward Rudolf Donga.
W ciągu 20 lat przez radio przewinęło się wielu ważnych ludzi, wśród których byli przemierzy, ministrowie, posłowie, senatorowie, a niektórzy dziennikarze z gliwickiej rozgłośni przeszli do pracy w mediach ogólnopolskich, jak choćby Jakub Porada (TVN), Mirosław Cichy (TVP) czy Adam Sosnowski (RFM FM).
Rocznicę świętowano skromnie. – Bo i czasy trudny, borykamy się z wieloma problemami, więc nie czas na huczne obchodzenie rocznicy – powiedział obecny dyrektor rozgłośni.
22 kwietnia, punktualnie o godz. 12, odbyła się Msza w kościele św. Antoniego w Gliwicach-Wójtowej Wsi, na terenie której znajduje się siedziba radia. Przewodniczył jej ks. Krzysztof Domoracki, kanclerz kurii gliwickiej, a koncelebrowali księża w różny sposób związani z rozgłośnią: Jan Rosiek, Sebastian Marecki, Robert Urbańczyk, Grzegorz Skop oraz Stefan Ziaja. – Zadaniem dziennikarza jest nazywanie rzeczy po imieniu, a więc dążenie do prawdy. Prawdą jest Chrystus – powiedział ks. Domoracki. Podkreślił, że dziś głos Chrystusa ma być słyszany, bo we współczesnym świecie robi się wszystko, aby był zagłuszany. – Dziękuję za waszą pracę, za to, że dzięki wam wielu ludzi może usłyszeć o Chrystusie i znaleźć drogę, której poszukuje – powiedział kanclerz gliwickiej kurii.
Od kilku tygodniu zmienił się program gliwickiej rozgłośni. Nowością jest codzienne pasmo wieczorne, rozpoczynające się o godz. 19, w którym pojawiają się audycje religijne, z transmisją Radia Watykan włącznie. Również pasmo poranne nadawane jest z Gliwic. Prowadzone jest dynamiczne, jako radio towarzyszące ludziom będącym za kierownicą.