Nowy numer 24/2021 Archiwum

Jednodniówka na otwarcie

Kurier Biskupicko-Borsigwerski rozdawany był na wernisażu w Galerii Café Silesia w Zabrzu.

22 kwietnia otwarte zostały w tym miejscu dwie wystawy: "Impresje biskupickie - fragmenty historii" (na parterze) i "Od świtu do zmierzchu. Malarstwo i rzemiosło artystyczne ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Zabrzu" (na  piętrze).

Pierwsza wystawa i dzisiejsza uroczysta sesja Rady Miejskiej w Biskupicach wpisuje się w obchody 770-lecia Biskupic.

- Od tej niewielkiej dzielnicy Biskupic zmieniliśmy się w duże, ogromne, dobrze rozwijające się miasto. Długo największa wieś w Europie, dziś – myślę, że nikt nie wątpi -  Zabrze ma swoją wypracowaną pozycję na mapie Śląska i Polski – mówiła na otwarciu wystawy Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent miasta. Podkreśliła, że największym skarbem tego miasta są ludzie, którzy czują i znają historię, wiedzą skąd idą i dokąd zmierzają.

Razem z przewodniczącym Rady Miejskiej Marianem Czocharą odsłoniła perełkę wystawy – dokument świadczący o początku dziejów Biskupic. Jego wersję łacińską i polską odczytał ks. dr Piotr Górecki, archiwista Kurii Diecezjalnej w Gliwicach. – Jest to dokument księżnej Wioli z 1243 roku o przywilejach nadanych biskupowi wrocławskiemu dla miejscowości Biskupice koło Bytomia. Nazwa świadczyła o tym, że była to wieś należąca do biskupa – tłumaczy ks. Piotr Górecki.

- Wystawa, skupiona na wieku XIX i XX pokazuje, jak Biskupice z małej wioski, liczącej  kilkuset mieszkańców urosły do swego rodzaju miasteczka – mówił jej autor Piotr Hnatyszyn, historyk z Muzeum Miejskiego w Zabrzu. W szczytowym momencie mieszkało tu 17,5 tys. ludzi, w charakterystycznej zabudowie wkomponowanej w miejscowy przemysł.

Wydany przez muzeum na otwarcie okolicznościowy Kurier Biskupicko-Borsigwerski nawiązuje do niemieckiej gazety wychodzącej od 1912 roku. Okolicznościowy druk w  1000 egzemplarzy to zbiór artykułów współczesnych autorów.

Wystawa będzie czynna do 8 września w Galerii Café Silesia przy ul. 3 Maja 6. Godziny otwarcia: wtorek, środa i piątek od 9.00 do 16.00, czwartek od 9.00 do 19.00, sobota (wstęp bezpłatny) i niedziela od 10.00 do 14.00.

 


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama