Karolina Pudło, Piotr Zielonka i Kamil Książek zostali finalistami diecezjalnego etapu konkursu biblijnego. Będą reprezentowali diecezję gliwicką w ogólnopolskim finale i powalczą o indeksy oraz pielgrzymkę do Ziemi Świętej.
Diecezjalny etap XVII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, odbył się 16 kwietnia i wzięło w nim udział 116 uczniów szkół ponadgimanzjalnych z całej diecezji. W Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II najpierw odbył się etap pisemny. Z niego wyłonionych zostało ośmioro finalistów: Piotr Zielonka z I LO w Bytomiu (który w teście zdobył 89 na 90 możliwych punktów), Karolina Pudło i Aleksandra Malawska z ZSO nr 11 w Gliwicach, Jakub Żurek z Salezjańskiego Zespołu Szkól Publicznych w Zabrzu, Adam Stec i Agata Miosga z ZS nr 1 w Lublińcu, Kamil Książek z III LO w Gliwicach i Kamil Matyja z I LO w Tarnowskich Górach.
Co roku w całej diecezji w konkursie uczestniczy około tysiąca uczniów. Tym razem do udziału zgłosiły się 42 szkoły.
Uczestnicy zmierzyli się z niełatwymi pytaniami obejmującymi część Księgi Rodzaju i List św. Pawła do Rzymian łącznie ze wstępami, przypisami, komentarzami i słownikiem. – To połączenie Starego i Nowego Testamentu i naprawdę trudna tematyka – mówi o pytaniach Damian Kopytnik, przewodniczący tarnogórskiego oddziału „Civitas Christiana” i koordynator diecezjalnego konkursu. – Ale co roku zgłaszają się bardzo dobrze przygotowane osoby. Kiedy porównujemy wyniki diecezjalnych eliminacji w całej Polsce, to nasi uczestnicy zajmują czołowe miejsca. Również w finale uczniowie z diecezji gliwickiej są wysoko, mieliśmy już pierwsze i drugie miejsce – dodaje.
W tym roku uczestnicy musieli wykazać się szczegółową wiedzą, żeby odpowiedzieć np. na pytania o to, jak inaczej nazywano Morze Martwe, jak miała na imię niańka Rebeki, żony Izaaka czy od kogo Abraham nabył pole, na którym pochował Sarę. Dodatkowym utrudnieniem było to, że korzystali z najnowszego przekładu Pisma Świętego Towarzystwa Świętego Pawła (Biblia Paulistów).
– Celem konkursu, oprócz poszerzenia wiedzy biblijnej, jest też wymiar ewangelizacyjny, dlatego opieramy się tylko na Piśmie Świętym. Ogólnopolscy finaliści, którzy pojada do Niepokalanowa, a wcześniej wezmą udział w przygotowującym do niego Spotkaniu Młodych z Biblią, które odbędzie się 13 i 14 maja, mogą przekonać się, że rówieśników tak jak oni czytających Biblię jest wielu. I to nie jest jakiś obciach, mówiąc językiem młodzieżowym – wyjaśnia Damian Kopytnik.
W całej Polsce do zmagań na tym poziomie przystąpiło ponad 1,5 tys. szkół. W pierwszym etapie wzięło udział 30 tys. uczniów. W konkursie można wygrać kilkanaście indeksów na różne kierunki studiów na uczelniach katolickich i świeckich, m. in. na KUL, UKSW, PAT, Uniwersytet Opolski oraz pielgrzymki do Ziemi Świętej i Rzymu.
Konkurs odbywa się pod patronatem GN.