Projekt Akademii Młodych Odkrywców rodził się w głowie dyrektora szkoły Dariusza Przyłasa dwa lata.
W wielu polskich miastach z powodzeniem funkcjonują dziecięce uniwersytety czy młodzieżowe akademie. W tego typu projektach chodzi o to, aby w ciekawy sposób zainteresować i zafascynować uczniów poszerzaniem wiedzy. Uczniowie traktowani są jak studenci – otrzymują indeksy, odbywają zaliczenia i piszą prace semestralne, a wykłady prowadzą pracownicy naukowi wyższych uczelni.
Podczas inauguracji Akademii Młodych Odkrywców w Lublińcu 11 kwietnia indeksy otrzymało 141 uczniów Zespołu Szkół im. św. Edyty Stein Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców – od zerówki po uczniów liceum.
Zajęcia odbywać się będą raz w miesiącu, na trzech poziomach wiekowych, nazwanych odpowiednio Odkrywcami (od zerówki do drugiej klasy SP), Poszukiwaczami (klasy od III do V), oraz Ekspertami (klasy szóste, gimnazjum i liceum). Wykłady i warsztaty odbywać się będą z prawie wszystkich przedmiotów akademickich – od geografii, fizyki, biologii, poprzez medycynę, astronomię, matematykę, a na prawie skończywszy.
Motorem inicjatywy była Aleksandra Wawroś, doktor fizyki i nauczyciel w lublinieckim Zespole Szkół. – Od lat prowadzę w szkole warsztaty z fizyki, których tematyka daleko wykracza poza program nauczania. Zauważyłam ogromne zainteresowanie uczniów, ich ciekawość świata i chęć zdobywania wiedzy mnie zadziwiała i jednocześnie mobilizowała, aby robić jeszcze więcej. Stąd Akademia Młodych Odkrywców wychodzi naprzeciw oczekiwaniom naszych uczniów – powiedziała dr A. Wawroś.
Dziekanem Akademii Młodych Odkrywców został dr Andrzej Boczarowski, pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego, a patronat honorowy objął prof. Zygmunt Bąk, rektor Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.