Światowy Dzień Młodzieży w Gliwicach rozpoczął się od poświęcenia palm w kościele Wszystkich Świętych, najstarszej świątyni miasta. W katedrze na młodzież czekali trzej biskupi.
Po raz pierwszy na spotkanie młodzieży przyjechały m.in. Karolina Jendrysik i Paulina Piernikarczyk z Ziemięcic, uczennice I klasy II LO w Gliwicach.
– Moja koleżanka zaczęła chodzić na Teatr Karola, który działa przy katedrze. Głównym powodem tego, że tu jesteśmy jest właśnie ten teatr. To jest dla mnie nowe doświadczenie zobaczyć, jak tu jest – mówi Karolina. – Przyszłam przede wszystkim dlatego, że po Mszy jest spektakl i dlatego, że nasz ksiądz zawsze zachęca, by tu być, ale z naszej parafii nie ma zbiorowego wyjazdu – dodaje Paulina. Po spotkaniu spodziewa się dobrej atmosfery. – Wszyscy razem w katedrze to jest fajne wydarzenie, a wspólna Msza jest naprawdę duchowym przeżyciem, jak jest tyle osób młodych razem.
Po poświęceniu palm przez ks. Bernarda Franka, proboszcza parafii Wszystkich Świętych, i odczytaniu Ewangelii o wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy, wszyscy przeszli do katedry. Tam na młodzież czekali już księża biskupi Jan Kopiec, Gerard Kusz i Jan Wieczorek.
– Niedziela Palmowa to prawdziwe święto młodego serca i młodego ducha. Nie tylko młodego wieku, ale tej siły i nadziei, którą młodość w sobie nosi. Trzeba niezwykłego Bp Jan Kopiec wręcza "Orędzie Benedykta XVI" Klaudia Cwołek/GN hartu, ale także i dobrego podejścia do najistotniejszych spraw naszego życia i naszej wiary, aby z nadzieją wstąpić do przeżywania najważniejszych wydarzeń zbawczych – mówił na początku Eucharystii bp Jan Kopiec. Podkreślił, że Jezusem Chrystusem trzeba najpierw zachwycić się i przyjąć jako swojego umiłowanego, żeby mieć siłę, gdy przyjdą trudne wyzwania, gdy będzie trzeba jeszcze więcej hartu ducha i uczciwości wobec Pana leżącego na ziemi, kopanego przez drugiego człowieka.
Bp Jan Kopiec wygłosił także homilię, w której mówił o odczytanej podczas Eucharystii relacji o męce Pana Jezusa, która wpisała się w dzieje ludzkości, i o postawie ludzi, którzy byli jej świadkami. Zauważył m.in., że są one niewyczerpanym źródłem głębokiego rachunku sumienia każdego z nas, w każdej epoce, we wszystkich cywilizacyjnych warunkach. Zachęcał również młodzież, żeby Wielki Tydzień był czasem szukania głębokiej odpowiedzi na pytanie, czy osobiście czujemy, że to dla nas, dla naszego zbawienia Pan podjął to wszystko.
Na zakończenie Mszy św. bp Jan Kopiec udzielił uroczystego błogosławieństwa uczestnikom wyjazdu na Światowe Dni Młodzieży w lipcu br. do Rio de Janeiro. A wszyscy trzej biskupi rozdawali delegacjom młodzieży "Orędzie Benedykta XVI na XVIII Światowy Dzień Młodzieży".
Muzyczną oprawę liturgii przygotowały specjalnie na tę okoliczność "zmontowane" schola i orkiestra. Po uroczystości w katedrze w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II odbył się spektakl Teatru Karola pt. "Matka Bolesna".