Nowy numer 28/2018 Archiwum

Jednak rondo L. Kaczyńskiego

Gliwicka Rada Miejska drugi raz debatowała nad wnioskiem, tym razem większość była za. To pierwsze miasto na Śląsku, które w ten sposób upamiętniło tragicznie zmarłego prezydenta RP.

Rondo Lecha Kaczyńskiego będzie nosiło skrzyżowanie u zbiegu ulic Toszeckiej, Warszawskiej i Bohaterów Getta Warszawskiego. Gliwiccy radni nad projektem debatowali już po raz drugi, za pierwszym razem wniosek przepadł zaledwie jednym głosem. Tym razem pomysł został zaakceptowany przez 12 radnych, 9 było przeciw i trzech wstrzymało się od głosu. Za wnioskiem głosowało czterech radnych PiS, sześciu z Koalicji dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza oraz dwóch radnych z PO. Przeciw byli radni z PO oraz SLD. Wniosek poprał tym razem prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz. - Obecne uzasadnienie nie zawiera ocen, a podkreśla wpływ na państwo i zasługi zmarłego prezydenta - podkreślił prezydent Gliwic.

Z propozycją nadania imienia wystąpiły Społeczny Komitet Upamiętniania Bohaterów Narodowych i Gliwicki Klub Gazety Polskiej. – Nasza inicjatywa nie miała charakteru politycznego i naszym celem nie było dzielenie społeczeństwa – powiedziała Marta Święcicka z Gliwickiego Klubu Gazety Polskiej. Tym samym Gliwice są pierwszym miastem na Śląsku, które w ten sposób upamiętniły pamięć tragicznie zmarłego prezydenta. Podobne pomysły były przedstawiane w Bytomiu i Zabrzu, ale nie znalazły tam większości w radach miejskich.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • uważam-że
  11.03.2013 09:32
  Czytam najnowszy numer Gościa Niedzielnego, informacje z Gliwic, m.in."Będzie rondo Kaczyńskiego". W internecie tekst różni się od papierowego wydania i nie ma ostatniego zdania"Nazwę ronda już oprotestował Marek Berezowski, były radny i niedoszły senator z ramienia PIS, który uznał je za...zbyt mało ważne na mapie Gliwic". Gliwicki GN nie po raz pierwszy podaje informacje nie do końca jasne, bo z tego zdania wynika że pan Berezowski jest przeciwny nazwaniu ronda imieniem tragicznie zmarłego prezydenta RP.O swojej opinii pisał w piśmie ogólnie dostępnym, zresztą dziennikarze powinni kierować się prawdą-http://imageshack.us/photo/my-images/213/rondoh.jpg/
  Jako żywo nie znalazłam najmniejszej wzmianki o problemie szkoły na Ziemowita, a szkoda , bo jako praktykująca katoliczka chciałabym znać opinię Kurii w tej sprawie....
  Także problem budynku przy ul.Królowej Bony...
  Od gazety takiej jak GN, jeśli zabiera się za tematy społeczne, oczekuję całej prawdy.
  Mirella Czajkowska-Turek
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma