W dwie soboty lutego - 16 i 23 - odbyły się w Gliwicach dni skupienia dla proboszczów i wikariuszy naszej diecezji. W spotkaniach uczestniczył biskup gliwicki Jan Kopiec.
- Takie spotkania to już w diecezji gliwickiej tradycja. Spotykamy się w Wielkim Poście na modlitwie, a w Roku Wiary chcemy jeszcze mocniej skupić się na więzi, łączącej kapłana z Bogiem. W świecie mamy być solą ziemi i prorokami Ewangelii Chrystusa – powiedział ks. dr Franciszek Koenig, szef referatu muzyki kościelnej, który przewodniczył nabożeństwu słowa Bożego. – To słowo ma moc, aby nas przemienić, byśmy byli takimi kapłanami, jakich chcą ludzie, a więc świadkami, prorokami i pasterzami – podkreślił ks. Koenig.
Po godzinnym nabożeństwie w gliwickiej katedrze księża przeszli do auli Centrum Edukacyjnego im. bł. Jana Pawła II, gdzie wysłuchali wykładu Krzysztofa Kosińskiego, dyrektora programowego Radia Plus Śląsk, dotyczącego postrzegania Kościoła w polskich środkach masowego przekazu. Redaktor zacytował ks. prof. Witolda Zdaniewicza, dyrektora Instytutu Statystki Kościoła Katolickiego, który stwierdził, że postrzeganie Kościoła jest takie, jak nastawienie do niego mediów. – Tabloidy, tygodniki opinii, dzienniki, pisząc o Kościele, często szukają sensacji, uogólniają jednostkowe przypadki i podpierają się tzw. naukowymi autorytetami. Obraz Kościoła, który przedstawiają, jest wyjątkowo ponury i nieprawdziwy, nawet, jeśli opisujące przykre fakty są prawdziwe – stwierdził K. Kosiński. Podobny przekaz ma miejsce w relacjach telewizyjnych oraz audycjach radiowych.
Pytając, czy debatę o Kościele w polskich mediach można wygrać, stwierdził zdecydowanie, że tak. – Mamy szereg katolickich tygodników, stojących na bardzo wysokim poziomie i niezwykle poczytnych, jak choćby „Gość Niedzielny”, który wśród tygodników opinii ma pozycję lidera – stwierdził dyrektor programowy Radia Plus Śląsk. Podobną rolę mają do spełnienia katolickie rozgłośnie. – Zadaniem katolickich mediów jest ewangelizacja oraz kreowanie pozytywnego wizerunku Kościoła, i temu zadaniu jesteśmy w stanie sprostać – powiedział Krzysztof Kosiński.
Przemawiając na zakończenie spotkania bp Jan Kopiec podkreślił, że jeśli chcemy, jako księża, być wiarygodni, sami musimy zacząć poprawę od siebie, od solidnego rachunku sumienia. – Wielki Post jest okazją, aby spojrzeć na Kościół z wielką miłością, ponownie odkryć zaufanie, jakim obdarzył mnie Chrystus – podkreślił gliwicki ordynariusz.
Bp Jan Kopiec zaapelował również o szczególną modlitwę za Kościół i papieża Benedykta XVI. – Pamiętajmy, że obecna sytuacja Kościoła wymaga intensywnej modlitwy i o to proszę was i waszych parafian – powiedział hierarcha.