Nowy numer 25/2018 Archiwum

Cyfrowy Bytom

Znajdź w internecie historię swojej kamienicy.

Zabytkowe kamienice, wille, hotel i browar znalazły się w powstałej właśnie Cyfrowej Bibliotece Bytomskiej Architektury.  Można ją znaleźć pod adresem www.architekturabytomia.org.

Biblioteka zawiera plan miasta z historycznymi nazwami ulic z 1927 r., biogramy ważniejszych osób, a także listę kamienic z opisami. Są tam informacje o tym, kiedy kamienica powstała, kto był inwestorem, kto ją zaprojektował, jakie przekształcenia własnościowe przechodziła, co się w niej zmieniało i jakie mieściły się tu sklepy, przedsiębiorstwa, restauracje. Oprócz archiwalnych projektów architektonicznych i zdjęć, zamieszczono również współczesne zdjęcia obrazujące obecny stan kamienic.

Projekt zrealizowali Karolina i Piotr Jakoweńko, Marek Wojcik i Jacek Maniecki. Głównym źródłem informacji dla jego twórców były akta dawnej niemieckiej policji budowlanej znajdujące się w bytomskim Archiwum Miejskim. Obecnie Cyfrowa Biblioteka obejmuje 50 budynków. Docelowo ma się w niej znaleźć ok. 4,5 tys. budynków z różnych części miasta. Autorzy projektu mają nadzieję, że bibliotekę będą współtworzyć mieszkańcy, którzy podzielą się informacjami lub archiwaliami na temat poszczególnych obiektów.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma