Nowy numer 09/2024 Archiwum

Himalaista z Gliwic wyróżniony

Każdego roku prestiżowy serwis explorersweb.com nagradza ludzi, którzy dokonali czegoś wyjątkowego. Tym razem zwrócono uwagę na członków polskiej ekspedycji, która w marcu 2012 roku, jako pierwsza w zimowej porze, zdobyła ośmiotysięcznik Gasherbrum I. Wyczyn Polaków uznano za ważniejszy m.in. od skoku ze stratosfery Felixa Baumgartnera.

Gasherbrum I wznosi się 8068 metrów n.p.m. i jest drugim po K2 najwyższym szczytem Karakorum. Po raz pierwszy góra zdobyta została w lipcu 1958 roku przez Amerykanów Andrew Kauffmana i Pete'a Schoeninga, później kilkakrotnie jej szczyt osiągały inne ekspedycje, ale wyłącznie latem lub wiosną.

9 marca 2012 roku o godz. 8.30 czasu lokalnego 28-letni Bielecki i 43-letni Gołąb dokonali pierwszego zimowego wejścia. Szczyt zdobyli tzw. drogą japońską, od strony północno-zachodniej. Na wierzchołek wspinali się w stylu alpejskim, bez korzystania z butli tlenowych.

Na szczyt Gasherbruma w tym samym czasie starała się dostać międzynarodowa ekspedycja prowadzona przez Austriaka Gerfrieda Göschla. 9 marca 2012 roku zaginął słuch o trzech jej członkach. Służby ratunkowe po alpinistach nie znalazły ani śladu. Dziennikarze explorersweb.com postanowili uhonorować ekspedycję Göschla na równi z polską wyprawą.

Zimową porą nie dokonano jeszcze wejść na trzy himalajskie szczyty. Niezdobyte pozostają Nanga Parbat w zachodniej części Himalajów oraz dwa ośmiotysięczniki Karakorum - K2 i Broad Peak, na który atak wkrótce przeprowadzą członkowie wyprawy kierowanej przez Krzysztofa Wielickiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy