Nowy numer 23/2021 Archiwum

Płatne parkingi w Gliwicach

Batalia o wprowadzenie opłat za postój w centrum Gliwic trwała aż cztery lata. W 2008 roku Rada Miejska przyjęła stosowną uchwałę, ale z wielu względów nie wprowadzono jej w życie.

Temat powrócił w ubiegłym roku. Od tego czasu radni trzy razy debatowali nad wprowadzeniem płatnych stref, ale żaden pomysł prezydenta Zygmunta Frankiewicza nie spotkał się z akceptacją większości. – Kierowcy często pozostawiali samochody w centrum miasta na osiem i więcej godzin. Dla petentów wielu instytucji skończy się koszmar ze znalezieniem wolnego miejsca – powiedział prezydent Gliwic. Nie trudno przyznać mu rację. Każdy, kto w godzinach szczytu chciał choć na chwilę zostawić samochód, musiał przejść istną drogę przez mękę.

Opłaty mają zacząć obowiązywać od 1 września 2013 roku. Do tego czasu w strefie zainstalowanych zostanie 89 parkomatów. System ma współdziałać z Śląską Kartą Usług Publicznych, którą zapłacimy za przejazdy komunikacją i parkowanie we wszystkich miastach aglomeracji.

Strefa obejmie 86 ulic w centrum. Znajdzie się w niej ok. 2500 miejsc postojowych. Podzielona będzie na dwie podstrefy - "A" i "B". Opłaty za parkowanie pobierane będą w dni robocze w godzinach od 10 do 18.

Podane ceny odpowiednio dla stref "A" i "B":

- opłata za postój 15-minutowy: 0,70 zł/0,40 zł,

- opłata za pierwszą rozpoczętą godzinę parkowania: 2,80 zł/1,60zł,

- opłata za drugą rozpoczętą godzinę parkowania: 3,30 zł/1,90 zł,

- opłata za trzecią godzinę parkowania: 3,90 zł/2,20 zł,

- opłata za czwartą i każdą kolejną godzinę parkowania: 2,80 zł/1,60 zł.

Opłaty obejmą również posiadaczy samochodów zameldowanych wewnątrz stref. W tym przypadku obowiązywać będzie zryczałtowana roczna opłata w wysokości 120 złotych, ale tylko na jeden pojazd.

Zerową stawkę parkingową przewidziano dla osób niepełnosprawnych, jeżeli pozostawią samochód na specjalnie wyznaczonych miejscach, kierowców jednośladów oraz stojących na postojach taksówek. W przypadku braku uiszczenia zapłaty za postój w strefie, kierowcy będą zmuszeni do zapłacenia mandatu w wysokości 50 zł. Opłata może być niższa o 30 zł, jeżeli zostanie wniesiona w ciągu 7 dni.

Według wstępnych planów parkomaty miałyby znaleźć się m.in. przy ulicach Dubois, Fredry, Orlickiego, Barlickiego, Chudoby, Częstochowskiej, Kłodnickiej i kard. Wyszyńskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama