– W tym dniu wszyscy możemy być jak Mędrcy – ujrzeć światło Betlejemskiej Gwiazdy, pójść za nią i odnaleźć Prawdę, Dobro i Piękno – zachęcają organizatorzy. Orszaki Trzech Króli przejdą ulicami Gliwic, Zabrza i Bytomia.
W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia, przemarsze w tych miastach rozpoczną się o godz. 15. Poprowadzą je królowie symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. W Zabrzu i Gliwicach orszaki wyruszą w trzech grupach, w których będzie dominował inny kolor – czerwony, żółty lub niebieski. Ostatecznie połączą się w jeden wielobarwny korowód.
– Udział w orszaku to rodzinne świętowanie pamiątki Objawienia Pańskiego, a także publiczne świadectwo wiary, oddania pokłonu Dzieciątku Jezus. W ten sposób dajemy świadectwo obecności chrześcijan i zwyczajów religijnych w obszarze społecznym – mówi ks. Artur Sepioło, dyrektor Sekcji ds. Nowej Ewangelizacji Diecezji Gliwickiej, która organizuje przemarsze.
W Zabrzu jedna z grup wyruszy spod kościoła św. Kamila (kolorem dominującym w niej będzie czerwony), druga spod kościoła św. Józefa (kolor niebieski), a trzecia spod Hali Pogoni (kolor żółty). Wszystkie grupy spotkają się na placu przed kościołem św. Anny. W Gliwicach grupy wyjdą sprzed kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego (żółty), kościoła św. Michała (czerwony) i dworca PKP (niebieski) i spotkają się na gliwickim rynku. Natomiast w Bytomiu orszak wyruszy z placu Sobieskiego na bytomski rynek w jednej grupie, w której każdy król będzie miał swój kolor, Kacper – żółty, Melchior – czerwony, a Baltazar – niebieski. Uczestnicy będą mogli dołączyć się do swojego wybranego króla.
– Udział w orszaku to doskonała okazja do dzielenia się swoją wiarą. Chcę też zaznaczyć, że nie stawiamy żadnych warunków wstępnych, zaproszeni są wszyscy – wierzący i niewierzący. Każdy, kto szuka w swoim życiu odpowiedzi na najważniejsze pytania – mówi ks. Artur Sepioło. Zachęca, żeby uczestnicy orszaku przyszli w barwnych strojach, które mogą również nawiązywać do orszaku królewskiego. I do radosnego przeżywania wspomnienia Mędrców ze Wschodu, którzy na wieść o Narodzeniu Jezusa wyruszyli do Betlejem, żeby Mu się pokłonić i oddać Mu hołd.