Nowy numer 24/2021 Archiwum

Medal dla niezwykłego człowieka

Komendant Miejski Policji w Bytomiu Andrzej Szymczyk oraz prezydent Bytomia Damian Bartyla wręczyli Tadeuszowi Odlanickiemu-Poczobuttowi "Medal za Zasługi dla Policji". Odznaczenie zostało nadane przez Jacka Cichockiego, ministra spraw wewnętrznych.

Tadeusz Odlanicki-Poczobutt poruszony tragicznymi wydarzeniami z 2 maja1992 roku, kiedy w trakcie służby w Bytomiu przy ul. Wieczorka (obecnie ul. Woźniaka) poległ funkcjonariusz KMP w Bytomiu st. sierż. Marek Sienicki, ufundował dla jego syna książeczkę mieszkaniową.

Przez 19 lat dokonywał systematycznych wpłat, a 22 lipca 2011 roku, podczas uroczystości obchodów Święta Policji w Bytomiu, przekazał książeczkę Markowi Sienickiemu, synowi zamordowanego policjanta.

- To był mój hołd dla zabitego na służbie policjanta naszego miasta. Nie znałem go osobiście, ale poruszony tym tragicznym wydarzeniem postanowiłem coś zrobić dla jego syna. Nie chciałem przy tym żadnych pochwał ani uznania. Taka była potrzeba mojego serca - powiedział Tadeusz Odlanicki-Poczobutt.

Za niezwykłą postawę minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki odznaczył go brązowym "Medalem za Zasługi dla Policji". Wręczenie odznaczenia nastąpiło podczas uroczystości, w której, na zaproszenie szefa bytomskich policjantów nadkomisarza Andrzeja Szymczyka, uczestniczył m.in. prezydent Bytomia Damian Bartyla oraz przewodnicząca Rady Miejskiej w Bytomiu Danuta Skalska.

- To niezwykły dar serca. 20 lat to dużo, w tym czasie tyle się zmieniło. Jednak pan Tadeusz cały czas pozostał wierny swojemu postanowieniu - powiedział szef bytomskich policjantów Andrzej Szymczyk.

Tadeusz Odlanicki-Poczobutt od wielu lat działa w województwie śląskim jako przedsiębiorca i działacz społeczny. Wspiera również stowarzyszenia i realizowane przez nie inicjatywy, zwłaszcza w dziedzinie zdrowia, biznesu oraz bezpieczeństwa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama