Organista musi nie tylko dobrze grać, musi też być świadkiem, wzorem dla innych – przypominał uczestnikom spotkania jego organizator, ks. Franciszek Koenig.
W sobotę, 15 grudnia w gliwickiej katedrze odbył się kolejny Adwentowy Dzień Skupienia dla organistów i muzyków kościelnych naszej diecezji. Tradycyjnie już, spotkanie zaczęło się od wspólnego ćwiczenia śpiewów, które nie wszystkim są znane, a warto nimi ubogacać liturgię.
W homilii, wygłoszonej w czasie nabożeństwa, ks. Koenig zwrócił uwagę na trzy poziomy wiary. Pierwszy to poznawanie prawd wiary. – Musicie sobie odpowiedzieć na pytanie: na ile ja, jako człowiek Kościoła znam Pismo i prawdy wiary – mówił. Drugim poziomem jest stwierdzenie: „wierzę w Boga”, które najogólniej mówiąc, oznacza prowadzenie religijnego życia. Najważniejszy jest jednak ten ostatni: „wierzę Bogu”. – Wierzyć, oznacza wejście w osobistą relację z Bogiem, ufne poświęcenie się Mu. Dopiero wtedy, gdy osiągnę te trzy poziomy, mogę nazwać się prawdzie wierzącym – zaznaczył.
W Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II organiści wysłuchali konferencji wygłoszonej również przez ks. Franciszka Koeniga, poświęconej Nowej Ewangelizacji i zadaniom muzyków kościelnych w jej nurcie. Oznacza ona nowy zapał, nowe metody i nowe przejawy. Wykładowca powołał się na dzieła i wypowiedzi Benedykta XVI, który zwany jest najwybitniejszym teologiem współczesności. Papież dba bowiem o godne i prawidłowe sprawowanie liturgii, co tyczy się również organistów. Wymienił cztery podstawowe elementy, które powinny być przestrzegane przez muzyków kościelnych: nawiązanie do tradycji, dostosowywanie się do obowiązujących przepisów, pełnienie posługi w wymiarze duszpasterskim oraz troska o wykształcenie muzyczne wszystkich (!) organistów.
Na koniec spotkania uczestnikom przybliżona została akcja „Organy dla Sachalina” (objęta patronatem "Gościa Niedzielnego"). Jej organizator, Waldemar Krawiec, opowiedział o postępach w zbiórce pieniężnej na zakup instrumentu dla parafii na dalekiej wyspie Sachalin.
– Przypominam wam, że muzyka sakralna ma wspierać wiarę i Nową Ewangelizację. Jeśli zdarzą się momenty załamań w waszej posłudze, pamiętajcie, żeby zawsze powracać do źródeł, do tego, co jest pierwotnym celem liturgii – powiedział na zakończenie ks. Franciszek Koenig.