Jak podaje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego od 1 listopada odnotowano 87 interwencji na infolinii dla bezdomnych.
Od 1 listopada do 31 marca działa w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim bezpłatna infolinia dla bezdomnych. Do tej pory ze specjalnego numeru skorzystało 87 osób. Niestety bilans śmiertelnych ofiar już jest zatrważający. Do tej pory z powodu mrozów zmarły w Polsce 34 osoby, aż pięć w naszym województwie.
Dzwoniąc pod bezpłatny numer 800 100 022 można uzyskać informacje o możliwości pomocy w sprawach wyżywienia i noclegu. W zeszłym sezonie jesienno-zimowym odebrano 357 zgłoszeń. Najczęściej dzwoniły osoby bezpośrednio zainteresowane uzyskaniem adresu noclegowni lub jadłodajni. Dzwonić można w każdym dniu tygodnia i o każdej porze. Wydział zarządzania kryzysowego przygotował też plakaty z numerem infolinii. Zostaną one przekazane m.in. do komend policji, Caritas, Górnośląskiego Towarzystwa Charytatywnego oraz PCK.
Samotność i alkohol to sprzymierzeńcy śmierci z zimna. Policjanci apelują o reakcję i radzą zaglądać do samotnie mieszkających sąsiadów, bo czasem zwrócona uwaga, jeden telefon wzywający pomoc, mogą komuś uratować życie. Dzwonić można także pod numer policji 997 lub 112.
Śląska infolinia dla bezdomnych uruchamiana jest od 1999 roku przed każdą zimą. Można na nią dzwonić z każdego telefonu komórkowego, stacjonarnego i automatu. Połączenie jest bezpłatne, działa całodobowo. Od ubiegłego roku, ze względu na coraz większą liczbę komórek także wśród bezdomnych, wprowadzono możliwość dzwonienia na numer zwykle przeznaczony tylko dla telefonów stacjonarnych także z telefonów komórkowych.
Wykaz wszystkich jednostek pomagających w regionie bezdomnym został zamieszczony na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Z zimowej linii dla bezdomnych mogą korzystać nie tylko bezdomni, ale także wszyscy, którzy chcą pomóc osobom nocującym na klatkach schodowych, strychach, czy w ogródkach działkowych.
W województwie śląskim działa łącznie 167 placówek świadczących pomoc osobom bezdomnym; są to m.in. 22 noclegownie, 22 schroniska, 26 hosteli, 4 ogrzewalnie, 33 jadłodajnie oraz 35 punktów wydawania żywności.
W całej Polsce w okresie od października 2009 do marca 2010 roku, z powodu mrozów, zmarło 289 osób. Podczas zeszłorocznej zimy z wychłodzenia śmieć poniosło 212 osób.