Nowy numer 24/2021 Archiwum

Św. Mikołaj z Laponii w Zabrzu

Znany Mikołaj ze stolicy Laponii – Rovaniemi – spotkał się z mieszkańcami Zabrza. 12 grudnia odwiedził przedszkole i szpital, a także porozmawiał z dziećmi na placu Wolności. Gościa z Finlandii zaprosiły władze Zabrza oraz fińska firma energetyczna Fortum.

W Zabrzu Mikołaj odwiedził Przedszkole nr 1 oraz najmłodszych pacjentów na Oddziale Hematologii i Chemioterapii w szpitalu przy ul. 3 Maja. Punktlanie o 12.00 spacerował obok wielkiej choinki na placu Wolności, gdzie czekały na niego dzieci. Gość z Laponii rozdawał słodkie upominki oraz odblaskowe śnieżynki, dzięki którym dzieci będą bezpieczne na drodze.

– Cieszymy się, że dzięki uprzejmości firmy Fortum „prawdziwy” Mikołaj mógł przed świętami zawitać do Zabrza. Jestem przekonana, że dzięki wizycie gościa z Laponii wszyscy zabrzanie, bez względu na wiek, będą mieli szansę poczuć już dziś magię zbliżających się świąt – powiedziała Małgorzata Mańka–Szulik, prezydent Zabrza.

Święty Mikołaj przyleciał do Polski z Rovaniemi, które jest jego oficjalnym miejscem zamieszkania, uznanym przez kraje Unii Europejskiej, Rosję, Japonię, Stany Zjednoczone, Kanadę oraz Koreę Południową. Jego wioska położona jest na kole podbiegunowym. Rocznie odwiedza ją ponad pół miliona gości. W Rovaniemi funkcjonuje również oficjalna poczta św. Mikołaja, do której każdego roku przychodzi około 700 tys. listów od dzieci z całego świata.

– Fortum to firma pochodząca z Finlandii, która dostarcza ciepło tysiącom polskich rodzin. Obok działalności biznesowej, bardzo ważne dla nas jest wspieranie lokalnych społeczności, a zwłaszcza dzieci, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Cieszę się, że w tym roku św. Mikołaj zdecydował się na zaproszenie Fortum odwiedzić właśnie Polskę. Jestem pewna, że ta wizyta wywoła uśmiech na twarzach wszystkich dzieci, a szczególnie tych, które na co dzień nie mają wielu powodów do radości – powiedziała Izabela Van den Bossche z komunikacji korporacyjnej Fortum. W Polsce św. Mikołaj odwiedził także Warszawę i Wrocław.

W 2011 roku Fortum kupiło elektrociepłownie „Zabrze” oraz „Bytom”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama