Odkrywają dla siebie specyfikę i bogactwo tego regionu. Na przykład tworząc albumy, gdzie historie pokoleń ich rodziny wpisują się w historię tego miejsca.
W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 12 w Gliwicach Brzezince 11 grudnia wręczone zostały nagrody laureatom konkursu organizowanego tu pod hasłem „Śląsk – moja mała Ojczyzna. Schlesien – meine kleine Heimat”. To już dziewiąta edycja tego wojewódzkiego konkursu skierowanego do dzieci i młodzieży.
W tym roku nadesłanych zostało 266 prac, o ponad 80 więcej niż w ubiegłym. Uczestnicy pochodzą z województwa śląskiego, opolskiego, które dołączyło do konkursu dwa lata temu i ze Śląska Cieszyńskiego, skąd prace pojawiły się po raz pierwszy. Organizatorzy liczą na to, że w przyszłym roku dołączy również województwo dolnośląskie.
Dzieci i młodzież przygotowały różnego rodzaju prace plastyczne, multimedialne, fotograficzne i albumy rodzinne. – Bardzo w tym roku poprawiła się jakość albumów, są niezwykle wzruszające i pięknie opracowane. Często przedstawiają dzieje rodziny na tle historii Śląska. W tym roku pojawiły się też przepiękne zdjęcia i na bardzo wysokim poziomie prace multimedialne – podsumowuje Krystyna Blacha, dyrektor szkoły. – Chcemy zwrócić uwagę uczniów na specyfikę i bogactwo Śląska. Dopóki jeszcze żyje te pokolenia ludzi starszych, którzy mogą podzielić się z nami bogatą historią swojego życia i znają gwarę śląską. Właśnie z tej ich żywej pamięci korzysta młodzież, przygotowując prace na konkurs – dodaje.
W pokoleniu dzieci i młodzieży niewielu już posługuje się gwarą, chociaż ich rodziny mają śląskie korzenie. – Niektórzy uczniowie mieszkający w Brzezince potrafią mówić gwarą, część kadry również. Ja na przykład posługuję się gwarą. Dlatego jak ktoś zaczyna mówić po śląsku, to inni automatycznie się włączają – mówi Anna Jaksik, zastępca dyrektora szkoły. Uczniowie mieli okazję zaprezentować, jak swobodnie śpiewają i mówią gwarą w programie pt. „Między szybem a familokiem” przedstawionym podczas gali finałowej.
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 12 tworzy szkoła podstawowa wraz dwujęzycznym gimnazjum, w którym pięć przedmiotów wykładanych jest w języku polskim i niemieckim. W sumie uczy się tu ponad 300 uczniów.