Trudny temat, w dodatku opowiedziany trudnym językiem. Taki jest najnowszy spektakl gliwickiego Teatru Karola, przygotowany na podstawie dramatu Karola Wojtyły. Opowiada historię starotestamentalną i zarazem bardzo współczesną.
Premiera spektaklu odbyła się w niedzielny wieczór 21 października w auli Centrum Edukacyjnego im. Jana Pawła II w Gliwicach. Przedstawienie przygotowane zostało na podstawie„Hioba”, dramatu napisanego w 1940 roku przez młodego Karola Wojtyłę. Na gliwickiej scenie przedstawione zostało również przez młodych aktorów tworzących zespół Teatru Karola. Temat trudny, bo to opowieść o stracie, o cierpieniu, o zmaganiu się z niezrozumieniem woli Bożej. O takim momencie życia, kiedy pytamy o sens dziejących się wydarzeń. I paradoksalnie właśnie w tym doświadczeniu ogromnej straty i własnej bezsilności odnajdujemy Tego, który jest Sensem. W tej historii starotestamentalnego Hioba każdy może przeczytać fragment własnej historii.
Spektakl wyreżyserowali Agata Wieczorek, która założyła teatr, i Maciej Omylak, który razem z nią prowadzi teraz zespół, a w „Hiobie” jest odtwórcą tytułowej roli. Autorem muzyki, która współtworzy przedstawienie i pomaga w odbiorze trudnego tekstu, jest Maciej Smółka. Bo spektakl to nie tylko zmierzenie się z trudnym tematem, ale też duże wyzwanie aktorskie.
– Kiedy zabieraliśmy się do jego przygotowania, mówiłam, że to trudny tekst, długie monologi, Karol Wojtyła napisał to trudnym językiem. Ale cieszę się, że się tego podjęliśmy, bo takie przedstawienie to możliwość skonfrontowania się z czymś wymagającym skupienia, przemyślenia – i dla twórców, i dla widzów. A ci moi młodzi przyjaciele są dowodem na to, że warto robić coś trudnego – mówiła ze sceny po zakończeniu spektaklu wzruszona Agata Wieczorek.
Dla Teatru Karola właśnie słowo jest najważniejsze. Czyste słowo, nieprzesłaniane wielością środków scenicznych, które w przypadku ich spektakli ograniczone są do minimum. Chcą być teatrem słowa, nawiązującym do Teatru Rapsodycznego Mieczysława Kotlarczyka, który współtworzył również Karol Wojtyła.
Kto nie miał okazji być na premierze, może zobaczyć spektakl za tydzień. Po raz drugi będzie wystawiany 27 października o godz. 19 w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Kozielskiej w Gliwicach.