Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Różana wdzięczność

Ks. Bogdan Kicinger oraz Aleksandra i Antoni Klimek są tegorocznymi laureatami wyróżnienia Róża św. Bernarda.

Róże laureaci odebrali 13 grudnia w Starym Opactwie w Rudach. W trzecią Niedzielę Adwentu, nazywaną niedzielą „Gaudete”, czyli radości. – W ten wieczór staramy się wyrazić naszą radość i wdzięczność poprzez tę Różę św. Bernarda - powiedział ks. Jan Rosiek, dyrektor Ośrodka Formacyjno-Edukacyjnego diecezji gliwickiej w Rudach.

Ks. prałat Bogdan Kicinger jest twórcą Festiwalu „Muzyka w Starym Opactwie”, który od 20 lat odbywa się w tutejszej bazylice. - Rudy znane są na świecie również z tego festiwalu, który trwa od maja do października, bardzo ważnego w naszym regionie. W tym roku miał swoją 20. odsłonę, to wielkie osiągnięcie. I to jest zasługa ks. Bogdana, wychowawcy wielu pokoleń organistów, muzyków kościelnych. Wyrażamy wdzięczność za kształtowanie całej kultury muzycznej i liturgicznej, również w naszym opactwie – stwierdził ks. Jan Rosiek. Ks. Kicinger jest nauczycielem Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II st. i Studium Muzyki Kościelnej w Gliwicach.

Laureat wspominał wielkich kompozytorów łączonych z tym regionem. Johannesa Nuciusa związanego z Rudami i Wincentego z Kielczy, autora „Gaude Mater Polonia”. – Chcieliśmy z ks. Bonifacym (ks. Bonifacy Madla, ówczesny proboszcz parafii w Rudach – przyp. redakcji), żeby dalej coś pięknego w sferze muzycznej działo się w Rudach. Tak narodził się festiwal. Ale nie byłoby go bez wielu wspaniałych młodych muzyków – zauważył ks. Bogdan Kicinger, wymieniając Brygidę Tomalę i Mariolę Brzoskę.

Aleksandra i Antoni Klimek z Lubomi prowadzą firmę cateringową i od wielu lat współpracują ze Starym Opactwem przy okazji organizowanych tu spotkań. Poza tym, jak podkreślał ks. Jan Rosiek, są zapalonymi pielgrzymami. Dzięki nim powstała grupa rowerowa towarzysząca pieszym pielgrzymom na Jasną Górę. Zaczynali w dwójkę, a w tym roku pojechało już 140 rowerzystów.

To już szósta edycja, kiedy kapituła Róży św. Bernarda przyznaje to wyróżnienie osobom i instytucjom szczególnie wspierającym Stare Opactwo w Rudach. Jego nazwa nawiązuje do postaci św. Bernarda z Clairvaux, jednego z najwybitniejszych cystersów.

Różana wdzięczność   Podczas gali wręczenia Róż św. Bernarda wystąpił kwartet smyczkowy Mira Fiutak /Foto Gość

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy