Nowy numer 13/2024 Archiwum

Inauguracja DA w katedrze

Boimy się tego, czego nie znamy – mówił ks. Robert Chudoba, diecezjalny duszpasterz akademicki. A potem wyjaśniał, że tak naprawdę nie musimy się bać.

W gliwickiej katedrze 7 października ks. Robert Chudoba przewodniczył Eucharystii na rozpoczęcie nowego roku akademickiego. We wstępie przekazał pozdrowienia od bp. Gerarda Kusza, który nie był obecny ze względu na wyjazd do  Fatimy.

Do wspólnej modlitwy zaproszeni zostali przedstawiciele studentów, profesorów i władz gliwickich uczelni oraz środowiska Klubu Inteligencji Katolickiej i Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

W homilii ks. Chudoba komentował odczytane fragmenty Pisma Świętego o proroku Jonaszu i Miłosiernym Samarytaninie. Nawiązując do odśpiewanego psalmu i historii Jonasza życzył, żeby Pan Bóg wyprowadził nasze życie z przepaści, byśmy nie musieli się bać. Wymienił różne lęki: o przetrwanie uczelni w dobie kryzysu ekonomicznego i zbliżającego się kryzysu demograficznego, związane z kryzysem Kościoła, duchowieństwa, rodziny.

Przypomniał też, że wyższe uczelnie zostały powołane do tego, by głosić prawdę i zapraszać do odkrywania, ale także by prowadzić i towarzyszyć. – Często w całej zbiurokratyzowanej strukturze gdzieś ten uczeń i student zaczyna się gubić – mówił ks. Chudoba. Zachęcał przy tym, by prosić o interwencję Ducha Świętego, by nas wszystkich oświecał. – Byśmy jako studenci chcieli poznawać prawdę, piękno, dobro, a my wierzący więcej Pana Boga, Jego miłość i miłosierdzie. Ale też by nasi wykładowcy, profesorowie chcieli nas prowadzić i nam towarzyszyć. Często brakuje nam ludzkich sił, mnie również – przyznał. –  Ale mamy ten dar i łaskę, że na tej drodze nie pozostaliśmy sami, że nie musimy sami się zmagać – mówił, wskazując na szczególną wartość Eucharystii. Na niej wszyscy są braćmi i siostrami, których nie dzielą tytuły naukowe, osiągnięcia i niedociągnięcia, moc i grzeszność, ale jednoczy nas Chrystus „najlepszy wykładowca i profesor, Pan i Zbawiciel”.

Oprawę muzyczną liturgii przygotowały Akademicki Zespół Muzyczny pod kierunkiem Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody i Schola Akademicka.  

Na zakończenie Eucharystii przestawione zostały propozycje duszpasterstwa akademickiego, m.in. rekolekcje na dobry początek. Można o nich przeczytać na stronie www.da.org.pl. Nową inicjatywą, skierowaną głównie do absolwentów i pracowników akademickich,  jest Colloquium Rudensis – roczny cykl wykładów pt. Jerozolima – Ateny – Rzym, które odbywać się będą w pocysterskim opactwie w Rudach. O nich z kolei można przeczytać na stronie www.silesia-pro-europa.gliwice.pl.

 


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy