Nowy numer 13/2024 Archiwum

Tarnogórskie podziemia

Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga są coraz bliżej wpisu na listę UNESCO. Czy tak się stanie, dowiemy się najprawdopodobniej w przyszłym roku.

Ministerstwo Kultury wyraziło swoją opinię i rekomendowało tarnogórskie podziemia do wpisu na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (SMZT), którzy opiekują się wyrobiskami, starali się o to od kilku lat.

Wstępne zgłoszenie już zostało wysłane przez resort kultury do paryskiej siedziby UNESCO. Choć formalny wniosek trafi tam dopiero pod koniec roku, to już teraz można mówić o ogromnym sukcesie, ponieważ o rekomendację taką co roku zabiega spora liczba zabytków.

O tym, czy podziemia, a wraz z nimi Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga, zostaną wpisane na prestiżową listę UNESCO dowiemy się w 2014 roku. SMZT widzi taką szansę, gdyż brytyjski ekspert UNESCO Barry Gamble, opracowujący na jego zlecenie część zapisów do wniosku, już dwukrotnie odwiedził w tej sprawie Tarnowskie Góry.

Z atuty tutejszych zabytków techniki może zostać uznany m.in. niepowtarzalny system grawitacyjnego odwadniania podziemnych wyrobisk, jedna z pierwszych na kontynencie europejskim maszyna parowa wykorzystywana w kopalni już pod koniec XVIII wieku oraz jedna z najlepszych rewitalizacji terenów pogórniczych, jakim jest Park Miejski.

Jeżeli wszystko pójdzie po myśli stowarzyszenia, to województwo śląskie będzie miało pierwszy w historii zabytkowy kompleks wpisany na listę UNESCO.  Prawdziwym ewenementem są już same starania o taki wpis, gdyż podjęło je małe stowarzyszenie, a nie miasto czy region.

Zabytkowa Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga od 7 lat znajdują się na liście Pomników Historii. Są częścią podziemnego kompleksu chodników i wyrobisk po dawnym górnictwie rud srebrnonośnych, który ciągnie się przez ponad 150 kilometrów.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy