Nowy numer 13/2024 Archiwum
  • Alpejski
    26.11.2014 10:53
    Droga Redakcjo!

    Od dawna wiadomo, że po zmianie gazu miejskiego na gaz ziemny, nasiliły się problemy z instalacjami gazowymi w Polsce.

    Jedną z przyczyn są inne właściwości gazu ziemnego /metan/. Otóż gaz miejski – zasadniczo zwany gazem generatorowym /tu występowało wiele technologii/uwodorniany był w obecności pary wodnej /np. tzw. gaz wodny 45–50% wodoru, 35–40% tlenku węgla, ok. 5% dwutlenku węgla, do 5% azotu, do 5% metanu/, choć mogły być jeszcze inne odmiany gazu miejskiego /powietrzny 30–33% tlenku węgla, 0,5–2% dwutlenku węgla i ok. 64–66% azotu lub gaz powietrzno wodny/.

    Taki gaz zawierał w sobie znacznie więcej wilgoci niż obecnie suchy metan /metan przesyłany jest na ogromne odległości i przechodzi wielokrotnie przez sprężarki, co oczywiście osusza go bardzo dobrze – wilgoć kondensacyjna/.

    Dawniej nawet sposób składowania gazu miejskiego nie sprzyjał jego osuszeniu /zbiorniki kopułowe których wewnętrzne ściany były zawsze wilgotne bo częściowo zanurzone w wodzie/.

    Instalacje w Polsce uszczelnione są najczęściej suchymi pakułami. Kiedy taka instalacja pracowała pod gazem miejskim /wilgotnym/ pakuły spełniały dobrze swoją rolę, bo ich objętość nie zmniejszała się w wyniku całkowitego wysuszenia.

    Gaz ziemny /metan/ wprowadzany do starych instalacji zbudowanych dla gazu miejskiego powinien być nawilżany!!! Znając polskie realia obawiam się, że nie wszędzie ten warunek jest spełniany.

    Obym się mylił!

    Sprawdźcie to dokładnie, może da się uratować wiele potencjalnych ofiar. Kolejnym miejscem stałych nieszczelności są stare stożkowe zawory, spotykane jeszcze powszechnie w instalacjach. To absolutny skandal, że przez tyle lat nie wymieniono wszędzie instalacji lub nie dostosowano ich do pracy pod nowymi fizyko-chemicznymi parametrami!!!

    Będę zadowolony jeśli moje podejrzenia nie potwierdzą się…
    Pozdrawiam najserdeczniej

    doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy