Nowy numer 13/2024 Archiwum
  • Anonim (konto usunięte)
    27.12.2013 07:49
    Gwara śląska ma to do siebie że jest częścią kultury ludowej, i dlatego gwara ta nijak nie pasuje do teatru,opery,literatury. Każda rzecz na świecie ma swoje miejsce, a czy tłumaczenia na śląski różnych książek wierszy,gier przysparza tej gwarze więcej pożytku czy szkody?. Kiedy czytam wiersz po śląsku o "promytojsie", chociaż nie wiem nawet skąd autor wytrzasnął te słowo, kiedy widzę w grze przetłumaczonej na śląski napisy "procujoncy", to nie mogę się oprzeć wrażeniu że to jest krzywda na tej mowie.
    Na Górnym Śląsku inteligencję zawsze stanowili Niemcy którzy tutaj byli przysyłani podczas wielkiego bumu przemysłowego, oraz tutejsi Ślązacy polskojęzyczni, i Polacy z innych części Polski. Nigdy nie istniała inteligencja śląskojęzyczna, albo inaczej, była marginalna, i nie posiadała aspiracji do tego by gwarę wynieść na salony. Zawsze było tak(dziś jest tak samo), że jeżeli Górnoślązak się wykształci, to naturalnie gwara z użytku wychodzi.

    W domu mówię gwarą(tak mnie wychowano), z babcią "niy śmiołbych inakszyj"(nie odważyłbym się inaczej), ale wiem że wszystko ma swój naturalny porządek, i tak pięknie słucha się babci kiedy mówi gwarą już kompletnie zapomnianą(nawet przez słowniki), cudownie poznawać tę mowę, ale kiedy czytam te na siłę tłumaczone różne teksty na śląski(w wersji katowickiej, jedynej słusznej oczywiście) to ja cichy i spokojny człowiek mam mroczki przed oczami.

    Bo jeżeli ktoś mowie istniejącej dłużej niż literacki język polski robi taką krzywdę pisząc o jakichś mobilniokach,komputrach,procujoncych mynedżerach itd., to na wzgląd moich przodków muszę postawić opór tej politycznej hucpie.

    Do samej bajki, dlaczego nie ma w niej "Berka Kubusia", tylko jest Berek Ecik?. To był miś Hubercik, czy miś Kubuś?.

    doceń 2
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy