Nie pozwólcie sobie wmówić, że wystarczy przeciętność

Mira Fiutak

publikacja 16.02.2024 15:36

Tegoroczni maturzyści z diecezji gliwickiej pielgrzymowali na Jasną Górę.

Nie pozwólcie sobie wmówić, że wystarczy przeciętność Maturzyści u Matki Bożej Jasnogórskiej. Biuro Prasowe /JasnaGóraNews

W dzisiejszej pielgrzymce na Jasną Górę wzięło udział 80 maturzystów, którzy przyjechali ze swoimi nauczycielami, katechetami i duszpasterzami. W tym roku hasłem przewodnim spotkania było zdanie: „Co, jeśli ominie mnie ważna wiadomość?”. Spotkanie rozpoczęło się w sali papieskiej, gdzie konferencję wygłosił ks. Marcin Paś, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Następnie Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej przewodniczył bp Sławomir Oder, który jako biskup gliwicki po raz pierwszy pielgrzymuje do tego miejsca z rocznikiem maturzystów ze swojej diecezji.

Jak zauważył, ich obecność jest wyborem, który „idzie wbrew pewnym tendencjom”, które towarzyszą im na co dzień. Obecność ta jest związana z ważnym momentem życiowym i decyzjami, które mają konsekwencje w ich dalszej drodze.

- Pragnę być dzisiaj tutaj z wami i towarzyszyć wam moją modlitwą. Jesteście cenni w oczach Boga, a wasze życie i szczęście ważne jest dla całego Kościoła. Moją modlitwą i obecnością tutaj pragnę powiedzieć, że i dla mnie jesteście cenni i bliscy - powiedział bp Oder, przekazując też pozdrowienia od bp. Andrzeja Iwaneckiego.

Nie pozwólcie sobie wmówić, że wystarczy przeciętność   Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej przewodniczył bp Sławomir Oder. Biuro Prasowe /JasnaGóraNews

Nawiązując do fragmentu pierwszego czytania, zauważył, że prorok Izajasz przestrzega w nim przed „uleganiem pokusie gry pozorów w naszym spotkaniu z Bogiem”.

- Bóg nie lubi udawania. Myślę, że młodzi ludzie też nie lubią udawania i szukają prawdy. Kiedy szukają autorytetu, punktu odniesienia, kiedy szukają mistrza - bo to jest właśnie czas poszukiwania mistrza - mają „dobrego nosa”. Bóg potrafi dostrzec udawanie, fałsz na odległość i wy macie ten zmysł. On chce, abyśmy umieli w naszym życiu dokonywać znaczących wyborów i byli im wierni. Św. Jan Paweł II mówił do młodych ludzi podczas pielgrzymek do ojczyzny, żeby nie zadowalali się bylejakością, by nie ulegali złudzie tego świata, ale dokonywali wyborów, które mogą stanowić trwały fundament gmachu życia - powiedział.

Kazanie bp. Sławomira Odera:

Zaznaczył, że obecnie młodzi ludzie z wielu stron zachęcani są do łatwego życia, bez zaangażowania i odpowiedzialności.

- Nie ulegajcie tej pokusie, nie ulegajcie tym kłamstwom. Macie w sobie ogromny potencjał szlachetności, prawdy, dobra, mądrości i miłości. Nie pozwólcie, aby wam wmówiono, że wystarczy przeciętność, a lekarstwem na uśpienie sumienia jest logika „przecież tak robią wszyscy”. Nie ulegajcie tym pokusom. To kłamstwa. Miejcie odwagę żyć pełnią życia, prawdą o was samych - przekonywał biskup gliwicki.

Przypomniał też, że znakiem rozpoznawczym chrześcijan jest krzyż. - Ale krzyż Chrystusa nie jest tylko znakiem cierpienia, jest znakiem ofiary, a ona jest znakiem miłości Boga do każdego z nas. On, Syn Boży, wziął na siebie nasze ludzkie troski, cierpienia i nadał im sens swoją miłością. Nie obiecał nikomu łatwego i beztroskiego życia, ale nadal sens temu, co ludzkie i wlał w nasze serca nadzieję. On nie jest dwuznaczny, nie udaje. Jego cierpienie i ofiara są prawdziwe, dlatego może być mistrzem, wzorem i przewodnikiem - powiedział bp Oder.

Na zakończenie Mszy jedna z maturzystek Aleksandra Czuba, uczennica I LO w Zabrzu, w imieniu wszystkich uczestników pielgrzymki odczytała zawierzenie Matce Bożej całego życia, najbliższego czasu egzaminów oraz rodzin i parafii. Następnie w jasnogórskiej bazylice odbyło się jeszcze nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

Ksiądz Marcin Paś zaprosił uczestników pielgrzymki na spotkanie w ramach Forum Młodych, które niedługo odbędzie się w Gliwicach.

-  To spotkanie ma nam uświadomić, jak bardzo siebie potrzebujemy, zwłaszcza w takim młodym wieku. Wielu z was, kiedy idzie do kościoła w niedzielę, widzi nielicznych swoich rówieśników. Chodzi o to, żebyśmy poczuli, jak bardzo chcemy iść razem, jak bardzo chcemy odkrywać Boga w swoim życiu, jak bardzo też potrzebujemy siebie nawzajem. Zapraszamy nie tylko młodych, ale też was, dorosłych, którzy chcecie im towarzyszyć. To szalenie ważne, by ten, często słomiany, zapał miał fundamenty dojrzałości ludzkiej i wiary, która go wspiera - zachęcał diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Drugie spotkanie w ramach Forum Młodych Diecezji Gliwickiej odbędzie się 9 marca (od 9.00 do 17.30) w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej i w katedrze gliwickiej. Tym razem tematem będzie „Jedność”. Zapisy przez formularz dostępny na FB DDM Gliwice Pełni Życia.