Główny temat: synodalność Kościoła

ak

publikacja 11.10.2022 14:08

W Kamieniu Śląskim rozpoczęło się dziś 393. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski.

Główny temat: synodalność Kościoła Briefing przed 393. Zebraniem Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kamieniu Śląskim. Od lewej: ks. Leszek Gęsiak SJ (rzecznik prasowy KEP), bp Andrzej Czaja, bp Artur Miziński. Andrzej Kerner /Foto Gość

Podczas briefingu prasowego przed rozpoczynającym się w sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim 393. zebraniem plenarnym KEP bp Andrzej Czaja podkreślał, że okazją do przybycia tutaj biskupów jest 50-lecie opolskiej diecezji. - To zatem bardzo młoda diecezja, ale czerpie z bogatego dziedzictwa archidiecezji wrocławskiej, która sięga korzeniami roku tysięcznego - zauważył. 

- Szczególny rys naszej diecezji to wielokulturowość, właściwie też wielonarodowość. W związku z tym musimy dbać o to, aby społeczeństwo, które kształtujemy, było złożone z ludzi, którzy mają nade wszystko otwartą tożsamość, są otwarci na inność, starają się żyć w zgodzie i pokoju. To jest wielkie staranie każdorazowego biskupa - moich zacnych poprzedników bp. Franciszka Jopa, abp. Alfonsa Nossola. Wielką troską naszą jest oczywiście też budzenie wiary i przekaz wiary - żywej, podmiotowej - młodemu pokoleniu, a także zdrowie, zwłaszcza zdrowie duchowe naszych rodzin - mówił ordynariusz opolski.

Biskup Czaja przypomniał znaczenie Kamienia Śląskiego jako miejsca narodzenia św. Jacka Odrowąża, bł. Bronisławy i bł. Czesława, a także powojenne losy zamku zdewastowanego i w końcu spalonego podczas pobytu tu Armii Czerwonej. - Zgliszcza przekazano Kościołowi i odbudowa, która miała miejsce w latach 1990-1994, sprawiła, że dziś cieszymy się tym miejscem jako sanktuarium św. Jacka, Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego UO oraz zespołem rehabilitacyjno-wypoczynkowym „Sebastianeum Silesiacum” - dodał.

Biskup Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, podkreślił podczas briefingu, że tematem przewodnim zebrania będzie synodalność Kościoła. - Kościół jest synodalny od samego początku. Synodalność jest wpisana w naturę Kościoła - podkreślił bp Miziński informując, że gościem specjalnym będzie kard. Mario Grech, sekretarz generalny Synodu biskupów. - Oczekujemy na spotkanie z kard. Grechem, który nie tylko podzieli się z nami uwagami, które nasunęły się po zebraniu synodalnych syntez krajowych, ale także przybliży nam kolejne etapy Synodu, które są przed nami. Będzie to spojrzenie zupełnie inne, perspektywy Stolicy Apostolskiej, na ten Synod, który - jak mówi papież Franciszek - nie ma być tylko jednorazowym wydarzeniem, ograniczającym się do kilku czy nawet kilkudziesięciu spotkań, ale Synod ma trwać, odkryć na nowo cechę synodalności Kościoła - stwierdził sekretarz generalny KEP.

Podczas zebrania - jak poinformował bp Miziński - podjęte zostaną także inne zagadnienia: m.in. duszpasterstwa, wychowania, dyscypliny sakramentów, misji i pomocy charytatywnej.

Dzisiaj po południu w bazylice św. Anny Samotrzeciej na Górze Świętej Anny biskupi polscy pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp Salvatore Pennacchio odprawią Mszę św. w o błogosławieństwo dla diecezji opolskiej oraz o pokój w Ukrainie.